05.09.2013 Views

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

Här - Göteborgs Auktionsverk

255 257<br />

256 258<br />

255. YTTERFODER, porslin, Kina, 1800/1900-tal.<br />

Dekor av fågel Fenix i polykroma emaljfärger.<br />

Diameter 21 cm, höjd 16 cm. Nagg samt smärre glasyrbortfall.<br />

3 000 SEK<br />

256. FISKBASSÄNG, porslin, Kina, 1800/1900-tal.<br />

Dekor av landskap i famille rose-färger. Diameter 37 cm,<br />

höjd 32 cm. Nagg, repor samt glasyrbortfall.<br />

12 000 SEK<br />

257. URNA, porslin, Kina, 1800/1900-tal.<br />

Dekor av figurscen i famille verte-färger. Höjd 48 cm.<br />

Mindre nagg samt smärre glasyrbortfall.<br />

8 000 SEK<br />

258. GOLVURNA, porslin, Kina, 1800/1900-tal.<br />

Dekor av växter i underglasyrblått. Höjd 70 cm. Mindre nagg.<br />

10 000 SEK<br />

261. LOCKURNOR, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.<br />

Dekor av figurscen. Famille Verte. Höjd 44 cm. Glasyrdefekter.<br />

8 000 SEK<br />

96 97<br />

260<br />

259<br />

259. TEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, 6 stycken, porslin,<br />

Kina, Kuang-Hsû (1875-1908).<br />

Porslin. Dekor av drakar i järnoxidglasyr och guld.<br />

Diameter 10 cm, koppen höjd 6 cm, med lock och fat 9 cm.<br />

Nagg. 2 lock med omfattande skador, lagningar. 1 kopp med<br />

spricka och nagg.<br />

8 000 SEK<br />

260. FAT, 2 st, porslin, Kanton, Kina 1910-tal.<br />

Dekor av drake i grön emaljglasyr. Diameter 24 cm.<br />

Proveniens: James och Alice Keiller. Fatet är en del ur en<br />

servis som paret lät beställa i Kanton år 1910.<br />

Lagningar samt nagg.<br />

6 000 SEK<br />

261