Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
Här - Göteborgs Auktionsverk
255 257<br />
256 258<br />
255. YTTERFODER, porslin, Kina, 1800/1900-tal.<br />
Dekor av fågel Fenix i polykroma emaljfärger.<br />
Diameter 21 cm, höjd 16 cm. Nagg samt smärre glasyrbortfall.<br />
3 000 SEK<br />
256. FISKBASSÄNG, porslin, Kina, 1800/1900-tal.<br />
Dekor av landskap i famille rose-färger. Diameter 37 cm,<br />
höjd 32 cm. Nagg, repor samt glasyrbortfall.<br />
12 000 SEK<br />
257. URNA, porslin, Kina, 1800/1900-tal.<br />
Dekor av figurscen i famille verte-färger. Höjd 48 cm.<br />
Mindre nagg samt smärre glasyrbortfall.<br />
8 000 SEK<br />
258. GOLVURNA, porslin, Kina, 1800/1900-tal.<br />
Dekor av växter i underglasyrblått. Höjd 70 cm. Mindre nagg.<br />
10 000 SEK<br />
261. LOCKURNOR, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.<br />
Dekor av figurscen. Famille Verte. Höjd 44 cm. Glasyrdefekter.<br />
8 000 SEK<br />
96 97<br />
260<br />
259<br />
259. TEKOPPAR MED LOCK OCH FAT, 6 stycken, porslin,<br />
Kina, Kuang-Hsû (1875-1908).<br />
Porslin. Dekor av drakar i järnoxidglasyr och guld.<br />
Diameter 10 cm, koppen höjd 6 cm, med lock och fat 9 cm.<br />
Nagg. 2 lock med omfattande skador, lagningar. 1 kopp med<br />
spricka och nagg.<br />
8 000 SEK<br />
260. FAT, 2 st, porslin, Kanton, Kina 1910-tal.<br />
Dekor av drake i grön emaljglasyr. Diameter 24 cm.<br />
Proveniens: James och Alice Keiller. Fatet är en del ur en<br />
servis som paret lät beställa i Kanton år 1910.<br />
Lagningar samt nagg.<br />
6 000 SEK<br />
261