Edukata shoqërore 4 - Albas
Edukata shoqërore 4 - Albas
Edukata shoqërore 4 - Albas
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 4”<br />
Veprimtari zbatuese<br />
Tema. Rruga për në shkollë<br />
?<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të gjejë vetë rrugën për në shkollë.<br />
• Të thotë disa rregulla që kanë të bëjnë më vajtjen në shkollë dhe kthimin në shtëpi.<br />
• Të diskutojë për 2 ose 3 shenja kryesore të tabelave të qarkullimit rrugor.<br />
? Fjalë kyç: orientim në rrugë, shenja rrugore, labirint.<br />
Mjetet:<br />
tabela me shenja të qarkullimit rrugor, aparat fotografik, ngjyra, fletë të bardha.<br />
?<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1. Veprimtari fillestare:<br />
Fillohet ora me lojën labirint, secili nxënës ka përpara një fletë, ku gjen vetë rrugën që përshkojnë fëmijët për<br />
të vajtur në shkollë.<br />
Shpallen fitues nxënësit që kanë zgjidhur drejt dhe shpejt lojën.<br />
2. Organizohet me nxënësit një ekskursion ku nxënësit do të vëzhgojnë:<br />
- rrugën nga shkolla në shtëpi të një nxënësi,<br />
- objektet gjatë rrugës,<br />
- tabelat e qarkullimit rrugor,<br />
- automjetet që shohin gjatë rrugës,<br />
- ecjen e këmbësorëve,<br />
- rreziqet e mundshme.<br />
Bëhen foto të ecjes së nxënësve gjatë rrugës dhe të objekteve të ndryshme.<br />
U drejtohen nxënësve pyetjet:<br />
- Si orientoheni për të mos ngatërruar rrugën?<br />
- Cilat janë disa nga rregullat e ecjes në rrugë?<br />
- Cilat janë 2-3 shenja kryesore të qarkullimit rrugor?<br />
3. Vizatoni dhe ngjyrosni në fletë të bardhë disa shenja të qarkullimit rrugor.<br />
146