29.11.2014 Views

Edukata shoqërore 4 - Albas

Edukata shoqërore 4 - Albas

Edukata shoqërore 4 - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 4”<br />

Tema 3. Edhe ne mund të prodhojmë<br />

?<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të prodhojë një vazo të thjeshtë me lule.<br />

• Të modelojë sipas udhëzimeve të dhëna në tekst.<br />

• Të përshkruajë vazon e përfunduar sipas modelit.<br />

? ? ?<br />

Fjalë kyç:<br />

Mjetet:<br />

punë, prodhim, kënaqësi.<br />

lëvozhga veze, degë të holla, lule të thata, vazo e vogël, fjongo të holla, ngjitës.<br />

Aftësitë:<br />

të prodhuarit, të modeluarit, të përshkruarit.<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Bisedë<br />

Ndërtimi i kuptimit<br />

Përforcimi<br />

Veprimtari praktike<br />

Diskuto-krahaso<br />

?<br />

Parashikimi: Bisedë<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Mësuesi/ja u drejton pyetjet nxënësve dhe bisedojnë rreth tyre.<br />

- A ju pëlqen të modeloni?<br />

- Ç’mund të modeloni?<br />

- Ç’ndieni kur prodhoni me duart tuaja?<br />

Ndërtimi i kuptimit Veprimtari praktike<br />

Me mjetet e sjella në klasë, nxënësit modelojnë vetë një vazo me lule. Lexohen pesë hapat e dhënë në<br />

tekst dhe, sipas tyre vepron secili nxënës.<br />

Vazoja me lule mund të punohet edhe në dyshe.<br />

Përforcimi: Diskuto-krahaso<br />

- Vlerësimi i nxënësve. Nxënësit diskutojnë rreth modelimit të vazos dhe krahasojnë punët e tyre.<br />

?<br />

Detyrë shtëpie. Sillni për orën tjetër foto nga qytetet e Shqipërisë dhe pamje nga<br />

veprat e ndërtuara nga populli ynë.<br />

Tema 4. Edhe ne mund të prodhojmë<br />

?<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të flasë për qytetet e Shqipërisë që ka vizituar.<br />

• Të tregojë përshtypjet e tij/saj nga qyteti mbresëlënës.<br />

• Të përshkruajë një udhëtim imagjinar në qytetet e Shqipërisë.<br />

Fjalë kyç:<br />

Mjetet:<br />

Aftësitë:<br />

punë, qytet, krahinë.<br />

?<br />

??<br />

teksti, foto nga qytetet e Shqipërisë, foto nga veprat e ndërtuara nga dora e njeriut.<br />

të folurit, të përshkruarit, të treguarit.<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Ndërtimi i njohurive<br />

Përforcimi<br />

Diskutim-ekspozim<br />

Bashkëbisedim<br />

Udhëtim imagjinar<br />

160

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!