Edukata shoqërore 4 - Albas
Edukata shoqërore 4 - Albas
Edukata shoqërore 4 - Albas
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 4”<br />
Tema 2. Emri im është ...<br />
?<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të flasë për emrin e tij.<br />
• Të diskutojë rreth situatave të dhëna në tekst.<br />
• Të flasë për vlerën e emrit të gjithsecilit.<br />
? ?<br />
?<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
Aftësitë:<br />
emër, identifikim, emër i mirë.<br />
teksti, fletë A 4,<br />
lapostila.<br />
të diskutuarit, të reflektuarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Diskutim paraprak<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Lexo dhe përgjigju pyetjeve<br />
Përforcimi<br />
Bisedë e lirë<br />
?<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi: Diskutim paraprak<br />
Secili nxënës shkruan emrin e tij në një fletë formati me lapostila dhe e prezanton para klasës.<br />
Emri është i rëndësishëm për gjithsecilin nga ne, sepse tregon se kush jemi. Kur njeriu sillet mirë emri i<br />
tij përmendet për mirë. (Emri mund të shkruhet mbi atë që e simbolizon), p.sh., Vjollca -mbi një lule vjollcë;<br />
Petriti - mbi një shpend etj.)<br />
Ndërtimi i njohurive: Lexo dhe përgjigju pyetjeve<br />
Lexohen situatat problemore në tekst dhe bashkëbisedohet rreth tyre, duke iu përgjigjur pyetjeve të dhëna.<br />
Nxënësit shprehin mendimet e tyre për çdo situatë dhe reflektojnë (mendimet duhet të jenë të lira).<br />
(Mësuesi/ja duhet të aktivizojë me anë të këtyre situatave të gjithë nxënësit, në mënyrë që të nxënit të<br />
realizohet për të gjithë klasën.)<br />
Përforcimi: Bisedë e lirë<br />
Nxënësit tregojnë historinë e emrit të tyre.<br />
- Cili ta ka vendosur emrin?<br />
- Çfarë simbolizon emri yt?<br />
- A të pëlqen emri yt? Etj.<br />
- Vlerësimi i nxënësve.<br />
164