12.07.2015 Views

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

KATALOG 100. AUKCE 18. 4. 2010 OSTRAVA17 Tichánek Josef (1873-1950)"Kohout se slepicemi za humny" ................................................................................................................................. 2 500 Kčolej na plátně, signováno, nedatováno, kolem roku 1910, zajímavá práce malíře pracujícího technikou starých mistrů66 x 80,5 (78 x 92,5)Tichánek Josef malíř pokojů, písma a dekorační malby, od mladí projevoval zájem o malování, vyučil se malířempokojů, absolvoval několik doškolovacích kursů pro zdokonalování techniky. V Příboře, kde měl domovské právo, měli vlastní ţivnost, se svými řemeslníky a učedníky pracoval také ve Vídni, Salcburku, Brně, Frýdku, Místku, Ivančicích,Turzovce a jinde. Přes letní období většinou maloval kostely, chrámy a divadla, některé fresky se doposud dochovaly.V malířské technice pouţíval nejvíce olejových barev, ale pracoval i s akvarely, obrazy maloval na plátně, lepence nebopřekliţce. Maloval zátiší a krajiny, vytvořil širokou kolekci obrazů s náboţenskou tématikou.Vyřezával a maloval dřevěné betlémy, jeden z jeho největších betlémů se nachází ve sbírkách Valašského muzea v příroděv Roţnově pod Radhoštěm.V roce 2007 byla uspořádána výstava jeho obrazů v Katolickém domě v Kopřivnici (webové stránky Studia kabelovételevize, spol. s.r.o. - archiv ze 14. října 2007)18 Tichánek Josef (1873-1950)"Laškování krojovaných postav" ................................................................................................................................ 2 500 Kčolej na plátně, signováno, kolem roku 1910, opět práce malíře pracujícího technikou starých mistrů, 87 x 60,5 (97,5 x 71,5)19 Dvorský Bohumír (1902-1976)"Letní krajina - Makové pole"...................................................................................................................................... 6 000 Kčpastel, signováno později v dedikaci 1970, ve výřezu 43 x 60 (58 x 74,5)Obraz pochází z významné ostravské sbírky manželů DurčákovýchDvorský Bohumír malíř, kreslíř, grafik, rodák z Paskova, soukromá studia u Otty Molitora, dále praţská akademieu Nejedlého, člen Moravskoslezského sdruţení výtvarných umělců, SVU Mánes, Skupiny výtvarných umělců v Brně,Skupiny olomouckých výtvarníků, Skupiny výtvarných umělců Moravské Ostravy, KVU Aleš v Brně, Svazu českýchvýtvarných umělců, výstavy po celé republice, dále Benátky, Rio de Janeiro, Helsinky, Stockholm, Peking, Šanghaj,Moskva atd., zaslouţilý umělec, národní umělec (Slovník Chagall, Lexicon of the CVA, Slovník ČSVU)20 Dvorský Bohumír (1902-1976)"Ţhavý letní den s vesnicí a polními pracemi" ................................................................................................. 145 000 Kčzcela mimořádný mistrovský galerijní olej na plátně, signováno, nedatováno, jde o skvělé období ovlivněné Bonnardem, tedy čtyřicátáa počátek padesátých let 20. století, jedna z nejlepších prací malíře s vysokou galerijní hodnotou a nejlepší na trhu vůbec, luxusnífrancouzský rám, luxusní celek. Obraz byl celou dobu pod sklem, je proto mimořádně zachován, 72 x 116 (98 x 142)Pochází z významné ostravské sbírky manželů Durčákových21 Dvorský Bohumír (1902-1976)"Letní kytice ve váze" .................................................................................................................................................... 45 000 Kčmistrovský galerijní olej - tempera na kartonu, signováno v dedikaci novomanţelům Durčákovým s datem 1952, jde o jednoz malířových slavných zátiší s květy, rozjásaná skvostná práce, luxusní rám, 90 x 65 (109 x 83)Obraz pochází z významné ostravské sbírky manželů Durčákových22 Dvorský Bohumír (1902-1976)"Krajina o ţních" ................................................................................................................................................................ 7 000 Kčmistrovský galerijní pastel, signováno, kolem roku 1950, další z prací významného malíře, ve výřezu 48 x 64 (67 x 82)Obraz pochází z významné ostravské sbírky manželů Durčákových23 Kristin Vladimír (1894-1970)"Ostrava" ............................................................................................................................................................................... 7 000 Kčmistrovský olej na plátně, signováno, datováno 1963, 50 x 80 (65 x 94)Obraz pochází z významné ostravské sbírky manželů DurčákovýchKristin Vladimír významný malíř našeho regionu, scénograf v divadle, narozen v Ostravě, studoval ve Vídni, členMSVU, SVU Mánes, Skupiny výtvarných umělců v Brně, v literatuře rozsáhlý výčet výstav, zastoupen v Národní GaleriiPraha, v ostravské GVU a dalších, velké spektrum výstav, cenná jsou zejména jeho panoramata Ostravy a Prahy, spolu_ 17 _