12.07.2015 Views

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

KATALOG 100. AUKCE 18. 4. 2010 OSTRAVA67 neurčeno"Segovia - starobylé španělské město" ................................................................................................................... 19 000 Kčmistrovský galerijní kvaš - akvarel, signováno (Guston ?), výjimečně kvalitní práce z přelomu 19. a 20. století, náročná pasparta,současný rám, ve výřezu 33,5 x 23,5 (54 x 44,5)68 Franz von Stuck (1863-1928)"Dcera Mary" .................................................................................................................................................................... 19 000 Kčmistrovský galerijní ručně kolorovaný lept, signováno, kolem roku 1906, výjimečná práce výjimečného autora, na obrázku je otiskpatrně od šálku, poškození je na fotografii zřejmé, přesto jde o velmi kvalitní práci, kvalitní adjustace, ve výřezu 9 x 6 (25,5 x 21,5)Franz von Stuck německý malíř, grafik a sochař, autor mytologických a symbolistních témat, spoluzakladatel skupinyMünchner Sezession (Malá čs. encyklopedie)69 nesignováno"Dívka v klobouku" ........................................................................................................................................................... 6 500 Kčmistrovská portrétní malba olejem, signum nenalezeno, kolem roku 1925, v pravé části mimo figuru poškozeno, chybí cca 6 cmčtverečních (je podloţeno), přes poškození jde o výjimečně kvalitní práci, 47 x 39 (54 x 45)Pochází z výborné sbírky manželů Durčákových z Ostravy70 Nowak Willi (1886-1977)"Jezdci na koních v krajině" ...................................................................................................................................... 26 000 Kčmistrovská galerijní tempera, signováno, nedatováno, luxusní rám, 29 x 37 (49 x 56)Pochází z výborné sbírky manželů Durčákových z OstravyNowak Willi malíř, grafik, studoval na akademii u Thieleho, často pobýval v zahraničí, zejména v Mnichově, člen SVUMánes, Osmy, jiţ v letech 1907-1908 vystavoval se skupinou Osma, v letech 1929 - 1930 profesor na praţské akademii,v roce 1950 spoluzakladatel Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, jeho ţáky byli např. Boštík, Jiroudek, Nemes,zastoupen v řadě evropských galerií, včetně Národní Galerie Praha, řada monografií, národní umělec, jedenz nejvýraznějších představitelů moderního malířství 20. století u nás (Toman, Slovník Chagall)71 Krasický Josef"Na břehu moře v polární noci"................................................................................................................................ 19 000 Kčmistrovský olej na malířské desce, signováno, datováno 1973, velká reprezentativní působivá práce, 76 x 122 (89 x 135)72 Thauer Fridrich Karl (1924-2009)"Chalupa v letních Alpách" ........................................................................................................................................... 9 000 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno, kolem poloviny minulého století, výborná práce autora uváděného ve světovýchkatalozích, 60,5 x 80,5 (70 x 90)73 Kraus František J. (1904-1976)"Postava ve snové krajině" ............................................................................................................................................. 2 500 Kčmistrovská tempera - kvaš, signováno, kolem roku 1935, práce galerijní úrovně, ve výřezu 46 x 35 (77,5 x 58,5)Kraus František J. malíř, grafik, pedagog, rodák z Olomouce, studium na ČVUT v Praze u Blaţíčka, na praţskéakademii u F.T. Šimona, soukromě v Paříţi, Bruselu a Mnichově, souborná výstava v Topičově saloně(Toman, Slovník Chagall)74 Wünsche Vilém (1900-1984)"Škoda té země" ................................................................................................................................................................... 1 500 Kčmistrovská galerijní kresba uhlem, pastelem a akvarelem, signováno, kolem roku 1939, znovu se ukazuje, ţe sociální tématika jeumělecky nejsilnější, 21 x 31,5 (23 x 33,5)Wünsche Vilém malíř, ilustrátor, narozen v Šenově ve Slezsku, kde také zemřel, studia v Praze na UPŠ a na AVU u prof.Švabinského, stipendium v Paříţi, 1931 čestný studijní rok na AVU Praha, výstavy v Ostravě, Praze, Lodţi a řadě městostravsko-karvinského regionu, v roce 1995 zastoupen na výstavě Regionální umění ve sbírkách GVU v Ostravě, národníumělec, vynikající malíř sociálních motivů, jeden z nejvýznamnějších malířů ostravsko-karvinského regionu(Toman, Lexicon of the CVA, Regionální umění ve sbírkách GVUO v Ostravě)_ 23 _