12.07.2015 Views

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

KATALOG 100. AUKCE 18. 4. 2010 OSTRAVA147 Rek František (1883-)"U zahradníka - Zahrady Zemského ústavu v Brně" ......................................................................................... 3 800 Kčolej na plátně, signováno, datováno vzadu 1947, poškozený rám, 40 x 50 (56,5 x 66,5)Rek František malíř, grafik, scénograf, narozen v Lipníku nad Bečvou, absolvoval Akademii v Praze u profesoraRoubalíka, Bukovace a Fr. Ţeníška, motivy ke svým pracím čerpal především z Olomouce a okolí, , maloval na bojištích1. světové války, dále v Paříţi, Splitu atd.do roku 1925 se účastnil všech výstav S.V.U. Mánes, široké spektrum výstava realizací (Toman, Slovník Chagall)148 Wachtel Wilhelm (1875-1942)"Ţena s náhrdelníkem" .................................................................................................................................................... 2 500 Kčmistrovský olej a tempera na lepence, signováno vpravo uprostřed, autor dosahuje ve světových katalozích vysokých cen56 x 43,5 (69 x 56,5)Wachtel Wilhelm polský malíř, ilustrátor, rytec, narodil se ve Lvově, studoval na akademiích v Krakově a Mnichově, ţilve Lvově, v letech 1924 - 1932 podnikl cesty do Vídně, Paříţe a Palestiny, kam v roce 1936 přesídlil, zemřel v USA(http://www.farkash-gallery.com/91149/Wilhelm-Wachtel)149 nesignováno"Dívka s holubicí" ............................................................................................................................................................... 2 500 Kčolej na plátně, kolem roku 1940, 50 x 39 (62,5 x 52,5)150 Csaba Vilmos Perlott (1880-1955)"Notre Dame v Paříţi"................................................................................................................................................. 165 000 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno Paris 1917, ceněný maďarský malíř dosahující cen přes 100 000 eur,rentolováno, 56 x 45 (72,5 x 62)Toto významné dílo pochází z významné sbírky manželů Durčákových z OstravyCsaba Vilmos Perlott v ARTPRICE je uvedeno 152 záznamů o aukčních prodejích děl tohoto autora, z toho 28 kreseba akvarelů, 124 olejomaleb. Mezi uvedenými záznamy se vyskytují vícekrát kompozičně a barevně podobně laděnéolejomalby s motivy Notre Dame, nábřeţí a mostů na Seině, obrazy jsou většinou i ze stejného období151 Řezáč Zdeněk (Rezáč ?)"Cesta vesnicí" ..................................................................................................................................................................... 4 500 Kčmistrovská galerijní kombinovaná technika - převáţně pastel, signováno, datováno 1976, mimořádně kvalitní a působivá práce,vzadu autorovo věnování přítelkyni, 59,5 x 89,5 (74,5 x 104)152 Tichánek Josef (1873-1950)"Valašská madona" ............................................................................................................................................................ 2 500 Kčolej na plátně lepeném na dřevě, signováno, datováno 1942, práce svérázného malíře malujícího technikou starých mistrů,rámováno ve společném rámu, 47 x 65, 47 x 32,5, 47 x 32,5Jedná se o triptych Cesta do Betléma - Klanění pastýřů - Zvěstování pastýřům podle slavné práce Adolfa Liebschera”Valašská madona.” Triptych Adolfa Liebschera byl vystaven v rámci Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895.Obraz byl zakoupen pro kapli na Radhošti, byl však umístěn v kostele sv. Martina ve Frenštátě pod Radhoštěm a v kaplijej nahradila kopie pořízená malířem a restaurátorem Otakarem Pavlovským (1872-1953)Tichánek Josef malíř pokojů, písma a dekorační malby, od mladí projevoval zájem o malování, vyučil se malířempokojů, absolvoval několik doškolovacích kursů pro zdokonalování techniky. V Příboře, kde měl domovské právo, měli vlastní ţivnost, se svými řemeslníky a učedníky pracoval také ve Vídni, Salcburku, Brně, Frýdku, Místku, Ivančicích,Turzovce a jinde. Přes letní období většinou maloval kostely, chrámy a divadla, některé fresky se doposud dochovaly.V malířské technice pouţíval nejvíce olejových barev, ale pracoval i s akvarely, obrazy maloval na plátně, lepence nebopřekliţce. Maloval zátiší a krajiny, vytvořil širokou kolekci obrazů s náboţenskou tématikou.Vyřezával a maloval dřevěné betlémy, jeden z jeho největších betlémů se nachází ve sbírkách Valašského muzea v příroděv Roţnově pod Radhoštěm.V roce 2007 byla uspořádána výstava jeho obrazů v Katolickém domě v Kopřivnici(webové stránky Studia kabelové televize, spol. s.r.o. - archiv ze 14. října 2007)_ 33 _