12.07.2015 Views

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

KATALOG 100. AUKCE 18. 4. 2010 OSTRAVA133 Tichánek Josef (1873-1950)"Růţe" ...................................................................................................................................................................................... 2 500 Kčolej na plátně, signováno, nedatováno, zajímavá práce malíře pouţívajícího techniku starých mistrů, 96,5 x 36 (105 x 44,5)Párová k následující položce č. 134Tichánek Josef malíř pokojů, písma a dekorační malby, od mladí projevoval zájem o malování, vyučil se malířempokojů, absolvoval několik doškolovacích kursů pro zdokonalování techniky. V Příboře, kde měl domovské právo, měli vlastní ţivnost, se svými řemeslníky a učedníky pracoval také ve Vídni, Salcburku, Brně, Frýdku, Místku, Ivančicích,Turzovce a jinde. Přes letní období většinou maloval kostely, chrámy a divadla, některé fresky se doposud dochovaly.V malířské technice pouţíval nejvíce olejových barev, ale pracoval i s akvarely, obrazy maloval na plátně, lepence nebopřekliţce. Maloval zátiší a krajiny, vytvořil širokou kolekci obrazů s náboţenskou tématikou.Vyřezával a maloval dřevěné betlémy, jeden z jeho největších betlémů se nachází ve sbírkách Valašského muzea v příroděv Roţnově pod Radhoštěm.V roce 2007 byla uspořádána výstava jeho obrazů v Katolickém domě v Kopřivnici (webové stránky Studia kabelovételevize, spol. s.r.o. - archiv ze 14. října 2007)134 Tichánek Josef (1873-1950)"Květy máků" ....................................................................................................................................................................... 2 500 Kčolej na plátně, signováno, nedatováno, zajímavá práce malíře pouţívajícího techniku starých mistrů, 96,5 x 37 (106 x 47)Párová k předcházející položce č. 133135 neurčeno"Zátiší s ovocem, šálkem a kyticí" ............................................................................................................................... 1 200 Kčolej na plátně, signováno, kolem roku 1930, malováno ve stylu starých mistrů, široký rám, 41 x 35,5 (55,5 x 49,5)136 nesignováno"Horský potok v Tatrách" .............................................................................................................................................. 2 000 Kčmistrovský olej na dřevě, signum nenalezeno, první polovina minulého století, výborná, barevně skvěle zvládnutá práce,svou velikostí reprezentativní, rámováno pod sklem, 90 x 72,5 (96,5 x 83,5)137 Zajíček Jaroslav (1894-)"Chalupa s doškovou střechou - Podkarpatská Rus" ........................................................................................ 1 800 Kčmistrovský olej na plátně, signováno, kolem roku 1930, velmi vzácně se vyskytující práce jednatele Spolku výtvarných umělcůPodkarpatské Rusi v Uţhorodě, nerámováno, 38 x 53Zajíček Jaroslav malíř, narozen v Dolanech u Pardubic, malířství se učil soukromě, vystavoval se Spolkem výtvarnýchumělců Podkarpatské Rusi (Toman)138 Holeček Jaroslav (1902-1953)"Dominanty Prahy z Karlova mostu" ....................................................................................................................... 7 900 Kčmistrovská galerijní olej tempera, signováno, kolem roku 1935, kvalitou lze Holečka srovnávat se Šetelíkem, mnohdy jej předčí,vzadu záruční list, 50 x 70 (62,5 x 82)Holeček Jaroslav malíř krajinář, studium na uměleckoprůmyslové škole u prof. Schüssera, působil na Slovenskua v Jiţních Čechách, byl členem UB v Bratislavě, potom přesídlil do Příbrami, řada výstav, včetně Zlínských salonů,v Bratislavě, Bánské Štiavnici, Bánské Bystrici, v Komárně (Toman, Slovník Chagall)139 Pokluda Miroslav (1919-)"Jihočeská náves - Hracholusky u Netolic" ............................................................................................................ 5 000 Kčmistrovská galerijní olejová tempera, signováno, kolem roku 1970, díla tohoto autora jsou na trhu vzácná, 58 x 88 (71,5 x 101)Pokluda Miroslav malíř, narozen ve Staříči, studoval na Akademii v Praze u profesorů M. Holého a V. Rady, bylmalířem krajinářem, čerpal hlavně z jiţních Čech a Lašska, poslední výstava 1980 ve Strakonicích(Toman, Slovník Chagall)_ 31 _