12.07.2015 Views

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

TEXT - Antikvity Art Aukce

KATALOG 100. AUKCE 18. 4. 2010 OSTRAVA98 Rumek T."Zlatý baţant" ...................................................................................................................................................................... 2 900 Kčsytý akvarel, signováno, datováno 22.2.1932, 48 x 32 (51 x 35)99 Boldoghy von (?)"Mostar - Most Narenta" ................................................................................................................................................ 6 500 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno vzadu, vzadu i německý název tématu a text v němčině, podle skici z roku 1884,podpis autora a datace 1888, 35 x 29 (50 x 44)Pochází z výborné sbírky manželů Durčákových z OstravyV době občanské války v bývalé Jugoslávii se vedly boje také o město Mostar. 9. listopadu 1993 byl Stari most s typickým zalomenýmobloukem - památka UNESCO - zničen. V roce 1999 byl spuštěn projekt na znovuvybudování mostu, jenž dal městu jméno.Finančně se podílelo Turecko, Nizozemsko, Itálie, USA a Chorvatsko. Stavba trvala pět let a během ní museli dělníci dodržetpřesné stavební techniky.V červnu 2004 byl most za účasti světových státníků opět otevřen, v roce 2005 byl znovu zapsán na seznam světového dědictvíUNESCO100 Špála Václav (1885-1946)"Zátiší s pěti zelenými hruškami a dvěma jablky" ......................................................................................... 690 000 Kčmistrovský galerijní olej na plátně, signováno, datováno 1941, skvělá vrcholná práce autora vedená pod číslem 1418 ve dvojitézávorce, coţ znamená, ţe sám autor ji označil za vynikající, široký rám francouzského typu, 35,5 x 51,5 (52 x 67)Pochází z významné ostravské sbírky manželů DurčákovýchŠpála Václav soukromá studia v krajinářském ateliéru, v letech 1902-1903 studium na UPŠ Praha u Lišky, od roku 1903studia na praţské akademii u Bukovace a Thieleho, člen Osmy, SVU Mánes, spoluzakladatel Skupiny výtvarných umělců,od roku1945 Národní umělec, vynikající malíř, jehoţ díla dosahují cen aţ kolem 2 000 000 Kč(Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)NEOBRAZOVÁ ČÁST poloţky 101-120101 Talíř závěsný ................................................................................................................................................................... 500 Kčporcelán malovaný, nápis "Větrný mlýn ve Skaličce", pod textem signatura Kudělka, Valašsko, kolem roku 1940, průměr 30,5cm102 Váza - amfora .............................................................................................................................................................. 3 500 Kčmajolika bohatě plasticky zdobená ornamenty, lidskými a zvířecími hlavami, značeno TESTISUCH GESOHUTZT, druhá polovina19. století, sbírkový kus, výška 42cm103 Plastika "Rybáři" ......................................................................................................................................................... 800 Kčporcelán neglazovaný - biskvit, značeno ROYAL DUX, ateliérová práce, osmdesátá léta 20. století, výška 26cm104 Lankáš Julius (1909-1991)Plastika "Sedící akt" ............................................................................................................................................................. 900 Kčhlína pálená, signováno Lankáš, ateliérová práce, druhá polovina minulého století, výška 39,5cmLankáš Julius sochař v Praze, narozen ve Vídni, studoval na UMPRUM v Praze u Horejce a Dvořáka(Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)105 Schwarz Josef Václav (1908-1988)Plastika "Ţena" ....................................................................................................................................................................... 500 Kčhlína pálená, signováno J.V. Schwarz, ateliérová práce, druhá polovina minulého století, vzadu na podstavci oklep, výška 31cmSchwarz Josef Václav sochař, narozen v Českých Budějovicích, studoval na Státní průmyslové škole sochařskéa kamenické v Hořicích a na AVU v Praze u profesora B. Kafky, věnoval se figurální sochařské tvorbě, portrétua portrétnímu reliéfu, vytvořil několik pamětních desek významných osobností, vystavoval jiţ na II. zlínském saloně v roce1937, zastoupen v Národní galerii (Toman, Slovník Chagall, Lexicon of the CVA)_ 27 _