17.12.2012 Views

Plani Mesimor MATEMATIKA 2

Plani Mesimor MATEMATIKA 2

Plani Mesimor MATEMATIKA 2

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

matematika<br />

2<br />

3<br />

LIBRI I MËSUESIT


<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

PËRMBAJTJA<br />

I. Objektivat e MASH sipas linjave dhe nënlinjave<br />

II. Përmbajtja e lëndës sipas temave të tekstit të nxënësit<br />

III. Modele të ditarëve për këto tema mësimi:<br />

I. Objektivat sipas linjave e nënlinjave<br />

Objektivat themelore të janë programit të matematikës për<br />

klasën e dytë të arsimit të detyruar, janë përcaktuar sipas<br />

linjave apo nënlinjave të caktuara nga MASH. Ato përmbajnë<br />

edhe konceptet dhe aftësitë bazë që do Të fitojnë nxënësit<br />

hap pas hapi.<br />

�� Objektivat për linjën “Numri dhe kuptimi i numrit“:<br />

Pas mësimit të këtyre grup temave, nxënësit do të jenë të<br />

aftë:<br />

Të përdorin, të lexojnë të shkruajnë e të numërojnë numra<br />

natyrorë deri në 100 duke kuptuar lidhjen e vendit që zë çdo<br />

shifër, me vlerën e saj.<br />

Të përdorin kuptimin e numrit natyror për të krahasuar<br />

numrat natyrorë deri në 1000.<br />

Të lexojnë e të shkruajnë thyesa të thjeshta duke u bazuar<br />

në modele konkrete.<br />

Të krahasojnë thyesat e thjeshta, duke përdorur interpretime<br />

konkrete<br />

Të bëjnë interpretime të ndryshme të numrit (diagram i<br />

Venit); numri dhe numërori; vargu numerik dhe boshti numerik;<br />

shkrimi i numrave deri në 1000; koncepti i numrit rreshtor;<br />

numërimi nga 2, 5, 10, 20 etj.; krahasimi dhe radhitja e<br />

numrave; mosbarazimet dhe përdorimi i simbolikës përkatëse;<br />

4


thyesa të thjeshta dhe krahasimi i tyre nëpërmjet interpretimeve<br />

konkrete (për shembull, boshti numerik).<br />

Të mbledhin e të zbresin me mend deri në 20.<br />

Të mbledhin me shkrim dy numra natyrorë me shumën deri<br />

në 1000, me kalim të dhjetëshes ose të qindëshes.<br />

Të zbresin me shkrim, me prishje të dhjetëshes ose të<br />

qindëshes, numra natyrorë deri në 1000.<br />

Të shumëzojnë dy numra natyrorë njëshifrorë deri në 10 x<br />

10 (duke përfshirë shumëzimin me 10).<br />

Të gjejnë njërin faktor kur dihet prodhimi dhe faktori tjetër.<br />

Të zbatojnë mënyra të ndryshme njehsimi.<br />

Të përdorin kuptimin e mbledhjes, të zbritjes e të shumëzimit<br />

(në bashkësinë përkatëse të numrave) në situata<br />

problemore të jetës së përditshme por që zgjidhen me jo më<br />

shumë se dy veprime të njëpasnjëshme.<br />

Të mbledhin dhe zbresin numra me mend deri në 20 (p.sh.,<br />

9 + 7, 14 + 5, 13 - 5); mbledhja dhe zbritja me shkrim e numrave<br />

deri në 100 (p.sh.,56 + 35, 82 - 24); mbledhja dhe zbritja me<br />

shkrim e numrave deri në 1000 me kalim e prishje të dhjetëshes<br />

ose të qindëshes (p.sh., 356 + 549, 739 - 345); shumëzimi i dy<br />

numrave njëshifrorë dhe shumëzimi me 10; pjesëtimi si veprim<br />

i kundërt i shumëzimit; zgjidhje problemash me jo më shumë se<br />

dy veprime me situate reale nga mjedise të njohura për nxënësit<br />

�� Objektivat për linjën “Matja dhe Kuptimi i matjes“<br />

Pas mësimit të këtyre grup temave, nxënësit do të jenë të<br />

aftë:<br />

Të matin me njësi jo standarde gjatësinë.<br />

Të matin me përafërsi gjatësi duke përdorur si njësi standarde<br />

cm, m.<br />

Të vizatojnë segmente duke përdorur si njësi matëse cm.<br />

5<br />

LIBRI I MËSUESIT


Të krahasojnë gjatësitë e sendeve apo të segmenteve, duke<br />

përdorur terminologjinë përkatëse: më i gjatë, më i shkurtë,<br />

po aq<br />

Të matin kohën duke përdorur njësitë orë, gjysmë orë, çerek<br />

orë, minutë, ditë, muaj, vit.<br />

Të përdorin monedhat, kartëmonedhat duke kryer këmbime<br />

të thjeshta me to.<br />

Të zgjidhin problem të thjeshta me matje në situate të jetës<br />

së tyre.<br />

Të përdorin njësitë jo standarde rrethanore, njësitë standarde:<br />

cm, m, ora, minuta, dita, muaji, viti, monedhat. Zgjidhje<br />

problemash me matje të drejtpërdrejta ose të imagjinuara.<br />

��Objektivat për linjën “ Gjeometria në plan dhe në hapësirë“:<br />

Pas mësimit të këtyre grup temave ,nxënësit do të jenë të<br />

aftë:<br />

Të dallojnë e të emërtojnë figurat gjeometrike: katror, trekëndësh,<br />

rreth, drejtkëndësh, trapez.<br />

Të dallojnë elemente të figurave gjeometrike: brinjë, kulme<br />

dhe të përcaktojnë numrin e tyre në figurat gjeometrike.<br />

Të vizatojnë katrorin, trekëndëshin, drejtkëndëshin, trapezin<br />

në rrjet katrorësh<br />

Të dallojnë e të emërtojnë trupat gjeometrikë: kubi, kuboidi,<br />

piramida, cilindri, sfera, koni.<br />

Të dallojnë elemente të trupave gjeometrikë: brinjë, faqe,<br />

kulme.<br />

�� Objektivat për linjën “ Shndërrimet gjeometrike“:<br />

Pas mësimit të këtyre grup temave ,nxënësit do të jenë të<br />

aftë:<br />

Të gjejnë e të vizatojnë drejtëzat e simetrisë të figurave të<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

6


thjeshta nëpërmjet palosjes së tyre.<br />

Të dallojnë figurat simetrike në lidhje me drejtëzën e dhënë<br />

të simetrisë, me anë të palosjes sipas kësaj drejtëze.<br />

Të plotësojnë simetriken e një modeli gjysmë të gatshëm<br />

sipas një drejtëze, në rrjetin e katrorëve.<br />

Të përshkruajnë vendndodhjen në situatë reale duke<br />

përdorur fjalë të jetës së përditshme.<br />

Të zmadhojnë ose të zvogëlojnë një figurë të thjeshtë në<br />

rrjetin katror.<br />

�� Objektivat për linjën “ Algjebra dhe funksioni “:<br />

Pas mësimit të këtyre grup temave ,nxënësit do të jenë të<br />

aftë:<br />

Të realizojnë çiftime të thjeshta ndërmjet bashkësive me<br />

diagram shigjetor apo me tabelë.<br />

Të shënojnë elementin e ri (numër natyror) sipas një ligjësie<br />

të dhënë.<br />

Të përdorin kutizën si vendmbajtëse e numrave natyrorë<br />

për të vendosur vlerën numerike në shprehje të thjeshta me<br />

mbledhje e zbritje deri në 100 ose shumëzim me numra<br />

njëshifrorë deri në 10 x 10.<br />

Të zgjidhin ekuacione dhe inekuacione të thjeshta me mbledhje,<br />

zbritje ose shumëzim.<br />

�� Objektivat për linjën “ Probabiliteti dhe statistika “<br />

Pas mësimit të këtyre grup temave ,nxënësit do të jenë të<br />

aftë:<br />

Të klasifikojnë një bashkësi sendesh, figurash apo trupash<br />

gjeometrikë në bazë të jo më shumë se dy cilësish të tyre.<br />

Të interpretojnë tabela të gatshme ose diagrama me të<br />

dhëna të jetës së përditshme duke përdorur gjuhën joformale.<br />

7<br />

LIBRI I MËSUESIT


Të hetojnë situate të thjeshta probabilitare.<br />

Të përdorin gjuhën matematike në situate joformale për të<br />

përshkruar probabilitetin.<br />

Të zbulojnë cilësinë së përbashkët të një grupi sendesh,<br />

klasifikimin i një grupi objektesh sipas cilësive të përbashkëta<br />

(jo më shumë se dy), mbledhjen e të dhënave nga mjedise të<br />

njohura dhe klasifikimi e diskutimi rreth tyre, interpretimi i<br />

tabelave e diagramave të gatshme.<br />

Të gjykojnë nëse një ngjarje mund të ndodhë ose jo;<br />

përdorimi i shprehjeve: ka mundësi, nuk ka mundësi, mbase,<br />

ose i shprehjeve të tjera të ngjashme me to.<br />

Objektivat e orës së mësimit<br />

Me objektiva kuptojmë të përcaktuarit e metodës së mësimdhënies,<br />

si dhe qëndrimin që do të mbajnë nxënësit për<br />

atë që kanë përfituar në orën e mësimit.<br />

Elementi i parë: Qëndrimi ndaj zbatimit të vendimit.<br />

Elementi i parë i objektivit të sjelljes është specifikimi i<br />

një foljeje që tregon se si po vepron nxënësi, çfarë po bën ai<br />

dhe çfarë është në gjendje të japë.<br />

Specifikimi i këtyre foljeve ka rëndësi të madhe , sepse pa<br />

specifikuar foljen dhe kundrinën e saj të drejtë, çdo veprim, i<br />

cilësdo natyre qoftë, do të ishte pa kuptim. Elementi i parë<br />

dhe më i rëndësishëm në çdo objektiv të zbatimit është zgjedhja<br />

e foljeve kalimtare dhe kundrinave të drejta. (objektivi i saj i<br />

drejtpërdrejtë)<br />

Disa folje të veprimit që përshkruajnë sjelljen e vëzhguar<br />

SHTO ZBATO NJË RREGULL<br />

PLANIFIKO CAKTO VLERËN<br />

THUR NDANI NË DY PJESË TË BARABARTA<br />

LLOGARIT ETIKETO<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

8


REGJISTRO SHKRUAJ ME GERMA TË MËDHA<br />

HARTO RRETHO<br />

KLASIFIKO KOMBINO<br />

NDËRTO KORRIGJO<br />

NUMËRO PËRCAKTO<br />

PORTRETIZO PËRSHKRUAJ<br />

SKICO POZICIONO<br />

MANIPULO VLERËSO MBI BAZËN E FAKTEVE TË NJOHURA<br />

VENDOS GJEJ FAKTORËT<br />

IMAGJINO PLOTËSO<br />

GJEJ GRUPO<br />

FORMULO KRYEJ<br />

PARAQIT NË FORMË GRAFIKE<br />

BASHKO GODIT<br />

MBAJ SHËNO<br />

DETAJO PËRZJE<br />

MBLIDH KOMBINO<br />

THUAJ PËRMENDËSH<br />

EMËRO MAT<br />

SHUMËZO VENDOS NË RREGULL<br />

SHTYP SKICO<br />

TREGO VENDOS NJË RREGULL<br />

RADHIT SAKTËSO<br />

CILËSO VENDOS NË TABELË<br />

VLERËSO KUJTO<br />

RIPRODHO SHPREH ME FJALË<br />

SPECIFIKO PËRZGJIDH<br />

ZBRIT NËNVIZO<br />

PËRKTHE PALOS<br />

ZËVENDËSO SHKRUAJ<br />

HAP MBYLL NDAJ<br />

9<br />

LIBRI I MËSUESIT


Elementi i dytë: përpunimi i kushteve<br />

Elementi i dytë plotëson një objektiv të zbatimit në kushtet<br />

në të cilat duhet të veprojë nxënësi, si:<br />

1. Materialet që mund të përdoren për të zbatuar detyrën,<br />

2. Si mund të zbatohen detyrat, për shembull, me mend,<br />

nga teksti, apo material të tjera plotësuese.<br />

3. Koha,<br />

4. Lokalizimi i vendit ku do të zbatohet objektivi (klasë, oborr,<br />

bibliotekë . . . .)<br />

Disa kushte në të cilat nxënësi duhet të realizojë zbatimin<br />

e objektivave.<br />

1. Nga memoria . . . . . . .<br />

2. Përdorimi i një harte . . . . . . .<br />

3. Material plotësuese të cilat përshkruajmë . . . . . . .<br />

4. Brenda një intervali kohor . . . . . . .<br />

5. Me një kompas, vizore, raportor . . . . . .<br />

6. Duke parë filmin . . . . . .<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

10


II. Përmbajtja e lëndës sipas temave të tekstit të nxënësit<br />

KAPITULLI I PARË – BASHKËSIA .NUMRI RRESHTORE (9 orë)<br />

1.1 KËSHTJELLA (kujtojmë nga klasa e parë)<br />

1.2 Bashkësia – Brenda - Jashtë<br />

1.3-1.4 Relacioni. Me shumë se …,me pak se…, aq sa<br />

1.5 Me shumë se …,me pak se…, aq sa<br />

1.6 Numërorët rreshtorë<br />

1.7-1.8 Kuptimi para-pas<br />

1.9 Punë e pavarur 1<br />

KAPITULLI I DYTË – NUMRAT 0-10 (7 orë)<br />

2.1 Kuptimi i numrit deri në 10<br />

2.2 Mbledhja me plotësim dhe veçim të 5<br />

2.3 Mbledhja me mbledhorë të barabartë<br />

2.4 Emërtime te ndryshme të numrave 1-5<br />

2.5 Emërtime te ndryshme të numrave 6-10<br />

2.6 Problema (me numrat nga 0-10)<br />

2.7 Punë e pavarur 2<br />

KAPITULLI I TRETË- NUMRAT DERI NE 20 . MBLEDHJA E TYRE (11 orë)<br />

3.1 Kuptimi i numrit deri në 20<br />

3.2 Emërtime te ndryshme te numrave 11-15<br />

3.3 Emërtime te ndryshme te numrave 16-20<br />

3.4 Emërtime te ndryshme te numrit 20<br />

3.5 Mbledhorë dhe shumë<br />

3.6 Numrat tek<br />

3.7 Numrat çift<br />

3.8-3.9 Mbledhja me plotësim e veçim t të 10-ës<br />

3.10 Vetitë e mbledhjes<br />

3.11 Punë e pavarur 3<br />

KAPITULLI I KATËRT- ZBRITJA E NUMRAVE DERI NE 20 (9 orë)<br />

4.1-4.2 Zbritja si veprimi kundërt i mbledhjes<br />

4.3 Zbritja e numrave deri në 10<br />

4.4 Zbritja e numave deri në 20<br />

4.5-4.6 Krahasimi i numrave nga 0-20<br />

11<br />

LIBRI I MËSUESIT


4.7 Ushtrime e problema me zbritje<br />

4.8 Problema me mbledhje e zbritje brenda 20-s<br />

4.9 Punë e pavarur 4<br />

KAPITULLI I PESTË - ALGJEBËR. GJEOMETRI. MATJE (12 orë)<br />

5.1-5.2 Kutiza dhe shkronja si vendmbajtëse numrash. Ekuacioni<br />

5.3-5.4 Inekuacioni – Mosbarazimi<br />

5.5 Leximi orës<br />

5.6 Leximi orës<br />

5.7 Kalendari<br />

5.8 Llojet e vijave<br />

5.9 Drejtëza<br />

5.10 Figurat gjeometrike<br />

5.11 Katërkëndëshat<br />

5.12 Punë e pavarur 5<br />

KAPITULLI I GJASHTË - NUMRAT DERI NË 100 (6 orë)<br />

6.1 Numrat nga 20 deri në 60<br />

6.2 Numrat nga 60 deri në 100<br />

6.3 Renditja e numrave deri në 100<br />

6.4 - 6.5 Krahasimi i numrave deri në 100<br />

6.6 Punë e pavarur 6<br />

KAPITULLI I SHTATË - MBLEDHJA E NUMRAVE DYSHIFRORË (9 orë)<br />

7.1 Mbledhja e numrave dyshifrorë me 10-she të plota<br />

7.2 - 7.3 Mbledhja e numrave dyshifrorë pa kalim të 10<br />

7.4 Mbledhja e numrave dyshifrorë në boshtin numerik<br />

7.5 Mbledhja e numrave dyshifrorë me kalim të 10<br />

7.6 Mbledhja e numrave dyshifrorë me kalim të 10<br />

7.7 Ushtrime me mbledhje me numrat dyshifrorë<br />

7.8 Problema me numrat dyshifrore<br />

7.9 Punë e pavarur 7<br />

KAPITULLI I TETË - ZBRITJA E NUMRAVE DYSHIFRORË (10 orë)<br />

8.1 - 8.2 Zbritja e numrave dyshifrorë me dhjetësheve të plota dhe ne<br />

boshtin numerik<br />

8.3 Zbritja e numrave dyshifrorë pa prishje të 10<br />

8.4 - 8.5 Zbritja e numrave dyshifrorë me prishje të 10<br />

8.6 - 8.7 Zbatime të mbledhjes e zbritjes me numra dyshifrorë<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

12


8.8 - 8.9 Problema me mbledhje dhe zbritje<br />

8.10 Punë e pavarur 8<br />

KAPITULLI I NËNTË - GJEOMETRI (10 orë)<br />

9.1-9.2 Trupat gjeometrikë<br />

9.3-9.4 Simetria<br />

9.5-9.6 Drejtëza e simetrisë. Vizatimi i figurave gjeometrike në rrjetin e<br />

katrorëve<br />

9.7 Vendndodhja e trupave në rrjetin e katrorëve<br />

9.8 Punë e pavarur 9<br />

9.9-9.10 Diagrami.Tabela<br />

KAPITULLI I DHJETË - NUMRAT TRESHIFRORË DHE MBLEDHJA E TYRE (14 orë)<br />

10.1 Numrat treshifrorë<br />

10.2 Numrat treshifrorë<br />

10.3 Shkrimi i numrave treshifrorë<br />

10.4 Krahasimi i numrave treshifrorë<br />

10.5 Mbledhja me qindëshe të plota<br />

10.6 Mbledhja në rresht e numrave treshifrorë<br />

10.7 Mbledhja në shtyllë e numrave treshifrorë pa kalim të 10 e të 100<br />

10.8 Mbledhja në shtyllë e numrave treshifrorë me kalim të 10<br />

10.9 Mbledhja në shtyllë e numrave treshifrorë me kalim të 100<br />

10.10-10.11 Ushtrime e problema me mbledhje me numrat treshifrorë<br />

10.12-10.13 Monedhat. Kartëmonedhat. Zbatime të mbledhjes me<br />

monedha e kartëmonedha<br />

10.14 Punë e pavarur 10<br />

KAPITULLI I NJËMBËDHJETË - ZBRITJA E NUMRAVE TRESHIFRORË (10 orë)<br />

11.1 Zbritja me qindëshe të plota<br />

11.2-11.3 Zbritja në shtyllë dhe ne rresht e numrave treshifrorë pa prishje<br />

të 10 e të 100<br />

11.4-11.5 Zbritja në shtyllë e numrave treshifrorë me prishje të 10<br />

11.6-11.7 Zbritja në shtyllë e numrave treshifrorë me prishje të 100<br />

11.8-11.9 Zbatime të zbritjes me numra treshifrorë ne ushtrime e problema<br />

11.10 Punë e pavarur 11<br />

KAPITULLI I DYMBËDHJETË - MATJA (6 orë)<br />

12.1 Njësitë e matjes jo standarde<br />

12.2-12.3 Metri. Centimetri. Përdorimi i vizores<br />

13<br />

LIBRI I MËSUESIT


12.4-12.5 Zbatime të mbledhjes e të zbritjes me njësitë e matjes<br />

12.6 Punë e pavarur 12<br />

KAPITULLI I TREMBËDHJETË - THYESAT (5 orë)<br />

13.1 Kuptimi për thyesën<br />

13.2 Thyesat ½, 1/4, 3/4, 4/4<br />

13.3 Thyesat e barabarta<br />

13.4 Krahasimi i thyesave<br />

13.5 Punë e pavarur 13<br />

KAPITULLI I KATËRMBËDHJETË - SHUMËZIMI BRENDA TABELES 10X10 (14 orë)<br />

14.1 Shumëzimi si mbledhje mbledhorësh të barabartë<br />

14.2 Shumëzimi me anë të rreshtimit<br />

14.3 Shumëzimi me 2 dhe 3<br />

14.4 Shumëzimi me 4 dhe 5<br />

14.5 Luajmë me numrat(shumëzimi 1-5)<br />

14.6 Vetitë e shumëzimit<br />

14.7 Shumëzimi me 6 dhe 7<br />

14.8 Shumëzimi me 8 dhe 9<br />

14.9 Shumëzimi me 10<br />

14.10 Shumëzimi me anë të copëtimit(në rreshta)<br />

14.11 Shumëzimi me anë të copëtimit(në shtylla)<br />

14.12-14.13 Shumëfishi i një numri. Tabela e shumëzimit 10 x 10<br />

14.14-14.15 Ushtrime. Zbatime të shumëzimit në problema<br />

14.16 Punë e pavarur 14<br />

KAPITULLI I PESËMBËDHJETË - PJESËTIMI. USHTRIME. ALGJEBËR (6 orë)<br />

15.1-15.2 Pjesëtimi si veprim i kundërt i shumëzimit<br />

15.3-15.4 Ushtrime me shumëzim e pjesëtim<br />

15.5-15.6 Diagrami.Tabela<br />

KAPITULLI I GJASHTËMBËDHJETË- PROPABILITET.STATISTIKE (8 orë)<br />

16.1 Propabiliteti. Statistikë<br />

16.2 Propabiliteti. Statistikë<br />

16.3-16.4 Propabiliteti. Statistikë<br />

16.5-16.6 Tabela e mbledhjes. Tabela e shumëzimit<br />

16.7 Luaj me katër veprimet<br />

16.8 Ushtrime e problema zbavitëse<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

14


Tema 1.2: BASHKËSIA BRENDA DHE JASHTË<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të vendosë elementë Brenda dhe Jashtë bashkësisë sipas<br />

situatës së dhënë,<br />

��të dallojë elementet brenda dhe jashtë bashkësisë së dhënë,<br />

��të listojë grup objektesh apo sendesh që ndodhen brenda<br />

dhe jashtë një objekti të caktuar.<br />

Mjetet: Objekte të ndryshme brenda dhe jashtë klasës.<br />

Fjalët kyç: Brenda, Jashtë<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Nxjerrim 5 nxënës në korridor. Diskutojmë për klasën që<br />

ndodheni ju (brenda në klasë).<br />

Po Mirela dhe Sokoli ku ndodhen? (Jashtë klasës.)<br />

Prezantimi:<br />

Vizatoj në tabelë një pjatancë me mollë të kuqe dhe jashtë<br />

saj dy mollë të verdha.<br />

Diskutojmë mbi vizatimin.<br />

Brenda në pjatancë kemi 3 mollë të kuqe dhe jashtë saj<br />

kemi 2 mollë të verdha.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së<br />

përfunduar dhe vlerësimi.<br />

15<br />

LIBRI I MËSUESIT


Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 1.5: MË SHUMË, MË PAK, AQ SA<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të përdorë ku duhet shprehjet “më shumë…”, “më pak…”<br />

,”aq sa”.. ,<br />

�� të formojë bashkësi sipas etiketës së dhënë, duke bërë<br />

krahasimin përkatës,<br />

��të zgjidhë situate problemore duke përdorur në situatën<br />

e duhur shprehjen e duhur.<br />

Mjetet: Petëza, kapëse, tabela ilustruese.<br />

Fjalët kyç: Më pak, më shumë, aq sa.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Nxjerr para klasës një grup me dy nxënës dhe një grup me<br />

tri nxënës. Cili grup ka më shumë nxënës? Grupi A Cili grup ka<br />

më pak nxënës? Grupi B. Pra vajza ka më pak se djem.<br />

Po kështu veproj dhe për temat e tjera.<br />

Prezantimi:<br />

Vizatoj në tabelë një bashkësi A me 6 mollë dhe një<br />

bashkësi B me 5 mollë të gjelbra.<br />

Diskutojmë: Cila bashkësi ka më shumë mollë? (A) Cila<br />

16


ashkësi ka më pak mollë se bashkësia A? Bashkësia B ka më<br />

pak mollë se bashkësia A.<br />

Po kështu veprohet për termin “aq sa”.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së<br />

përfunduar dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 2.1: KUPTIMI I NUMRIT DERI NË 10<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimitnxënësi të jetë i aftë:<br />

��të rendisë numrat 0-10 në vargje rritës dhe zbritës,<br />

��të vendosë në etiketa numrin sa elemente tregon bashkësia,<br />

��të vizatojë elemente brenda bashkësisë sipas etiketës.<br />

Mjetet: Petësa, lapsa, fasule, gurë të vegjël.<br />

Fjalët kyç: Përbërje, numrat 1-10.<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Nxirrni 1 petëz, shtoni dhe një petëz. Sa u bënë?<br />

1 + 1 = 2<br />

Nxirrni 2 petëza, shtoni dhe 2 të tjera. Sa u bënë?<br />

2 + 2 = 4<br />

17<br />

LIBRI I MËSUESIT


Nxirrni 5 petëza,shtoni dhe 3 të tjera. Sa u bënë?<br />

5 + 3 = 8<br />

Prezantimi:<br />

Vizatohet në tabelë një flamur. Sa flamurë kemi vizatuar? (1)<br />

Vizatoj 2 qenushë, 1 + 1 . Sa qenushë kemi? (2)<br />

Vizatoj 3 mollë, 2+1. Sa mollë kemi? (3)<br />

Vizatoj 5 yje, 2 + 3 Sa yje kemi? (5)<br />

Po kështu veproj për numrat deri në 10.<br />

Çfarë treguam nëpërmjet vizatimeve?(Përbërjen e numrit<br />

nga 1 – 10)<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime:Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 2.2: MBLEDHJA ME PLOTËSIM DHE VEÇIM TË 5<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të zbatojë mbledhjen e numrave me plotësim e veçim<br />

të 5 sipas modeleve të dhëna,<br />

�� të gjejë shumën e numrave 1-10 duke përdorur mbledhjen<br />

me plotësim ose veçim të 5.<br />

Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, petëz.<br />

Fjalët kyç: Plotësim, veçim.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

18


ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Gjejmë shumat me mjete rrethanore (lapsa, petëza)<br />

2+3 = 1+3 =<br />

0+2 = 1+1 =<br />

2+2= 4+1=<br />

3+0= 1+4=<br />

Prezantimi:<br />

Vizatoj në tabelë 4lule + 2lule. Zbërthejmë mbledhorin e<br />

dytë për të plotësuar 5.Sa lule qarkuam?(5) Sa lule mbetën pa<br />

qarkuar? (1)<br />

Pra: 4+2 = 5+1. Duke plotësuar 5 shkruajmë barazimet në<br />

tabelë. 4 + 2 = 4 +(1 + 1) =(4 +1)+ 1 =5 6 1 =6.<br />

E njëjta procedurë ndiqet dhe për veçim të 5.<br />

Praktikim: Pune e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 2.4: EMËRTIME TË NDRYSHME TË NUMRAVE 1-5<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të përcaktojë numrin e elementeve në bashkësitë e dhëna,<br />

19<br />

LIBRI I MËSUESIT


��të vizatojë elemente aq sa tregon numri në etiketë- Të<br />

kryejë veprime me numrat 1-5.<br />

Mjetet: Petëza, kopsa, teksti, tabela.<br />

Fjalët kyç: Emërtimet e numrave 1-5.<br />

Veprimtari gojore:<br />

1+1 =2 4+1 =5<br />

0+2 =2 2+3 =5<br />

2+1 =3 1+3 =4<br />

3+1 =4 3+2 =5<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Prezantimi:<br />

Tabela e paraqitur në figurat.<br />

Nxënësit lexojnë numërorët poshtë figurës:<br />

Mollë njerëz muskultierët mikimouse lepurusha<br />

(1) (2) (3) (4) (5)<br />

Radhitim numrat 1,2,3,4,5.<br />

Shkruhen në tabelë.<br />

Praktikim:Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

20


Tema 2.5: EMËRTIME TË NDRYSHME TË NUMRIT<br />

NGA 6-10<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të vendosë numrat 6-10 në shembujt e dhënë.<br />

��të emërtojë numrat 6-10 me një mbledhor 5,<br />

��të kryejë veprime me numrat 1-10.<br />

Mjetet: Petëza, lapsa, tabela, teksti.<br />

Fjalët kyç: Emërtimet e numrave 6-10.<br />

Veprimtari gojore:<br />

1+3 = 5+1 =<br />

1+1 = 5+5 =<br />

4+2 = 7+2 =<br />

3+0 = 7+3 =<br />

3+3 = 3+4 =<br />

6+2 = 8+2 =<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Prezantimi:<br />

Shkruaj numërorin 5 në tabelë.<br />

Nxirrni 5 petëza. Shtoni dhe një petëz. Sa petëza u bënë?<br />

5+1 =6<br />

Shtoni 2 , 3 , 4 ,5 petëza. Shkruhen shifrat në tabelë.<br />

5+2 =7, 5+3 =8, 5+4 =9, 5+5 =10.<br />

21<br />

LIBRI I MËSUESIT


Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 3.1: KUPTIMI I NUMRIT DERI NË 20<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të rendisë numrat deri në 20 në vargje rritës dhe zbritës,<br />

��të emërtojë në mënyra të ndryshme të numrave deri në 20,<br />

��të krahasojë numrat deri në 20.<br />

Mjetet: Numëratorë, teksti, shufra, kube, tabela.<br />

Fjalët kyç: Rende, dhjetëshe, njëshe.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

10+1 = 10+4=<br />

10+10 = 10+2 =<br />

10+6 = 10+8 =<br />

10+5 = 10+9 = 10+7=<br />

Prezantimi:<br />

Punojmë me numëratorë bashkë më nxënësit.<br />

Njihen nxënësit me rendet dhjetëshet dhe njëshet.<br />

Kryhen veprimet me numëratorin. Formoni numrin 14.a<br />

22


njëshe kemi? (4)Sa dhjetëshe kemi? (1)<br />

Po kështu punojmë edhe me shufra dhe kube<br />

1 shufër është = 10 kube + 4 kube të vegjël = 14<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 3.2: EMËRTIME TË NDRYSHME<br />

TË NUMRAVE NGA 11 DERI NË 15<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë<br />

��të shkruajë numrat 11-15 në mënyra të ndryshme,<br />

��të emërtojë numrat 11-15 me një mbledhor 10,<br />

��të gjejë mbledhorin e panjohur në barazimet.<br />

Mjetet: Kapëse,teksti,tabela.<br />

Fjalët kyç: Emërtimet e numrave 11-15.<br />

Veprimtari gojore:<br />

10+1 = 10+3 =<br />

10+5 = 10+2 =<br />

10+4 = 1+10 =<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

23<br />

LIBRI I MËSUESIT


Prezantimi:<br />

Vizatoj në tabelë:<br />

10+3=13 (trembëdhjetë)<br />

10+2 =12 (dymbëdhjetë)<br />

10+1=11 (njëmbëdhjetë) Po kështu diskutohet për të gjitha.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 3.4: EMËRTIME TË NDRYSHME TË NUMRIT 20<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë të:<br />

��të emërtojë numrat deri në 20 në mënyra të ndryshme<br />

(si shumë mbledhorësh),<br />

��të tregojë përbërjen e numrit 20 në sa më shumë mënyra,<br />

��të paraqesë në boshtin numerik shuma deri në 20.<br />

Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, tabela, bosht numerik.<br />

Fjalët kyç: Emërtime, përbërje, numrat 11-20.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

11+3= 7+7= 5+4= 11+1= 12+5= 9+8=<br />

15+2= 12+3= 6+4= 10+7= 13+1= 14+4=<br />

24


Prezantim:<br />

Mësuesi vizaton në tabelë boshtin numerik nga 10 deri në<br />

20. Lexojmë numërorët dhe anasjelltas ??????.<br />

Mësuesja shkruan në tabelë numrin 20. Paraqet përbërjen<br />

e tij.<br />

10+10=20 18+2=20 16+4=20<br />

11+9=20 17+3=20 10+5=20<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Punë e pavarur ushtrimet<br />

1, 2, 3. Vlerësohen nxënësit në libër.<br />

Mbyllja, udhëzime dhe detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 3.8-3.9: MBLEDHJA ME PLOTËSIM E VEÇIM<br />

TË 10-ËS<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

�� të mbledhë sipas modeleve të dhëna numrat deri në<br />

20,<br />

�� të zbatojë mbledhjen me plotësim e veçim të 10,<br />

�� të mbledhë duke zbatuar mbledhjen me plotësim e<br />

veçim të 10 në situata të ndryshme.<br />

Mjetet: Kopsa, gurë të vegjël, fasule, tabela, teksti.<br />

Fjalët kyç: Plotësim, copëtim, rigrupim.<br />

25<br />

LIBRI I MËSUESIT


<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Kryejmë plotësimin dhe veçimin e 5 me vizatime të ndryshme<br />

në tabelë.<br />

Prezantimi:<br />

8+6 1) Plotësoj 10 (8+2) 2) Kjo bëhet duke zbërthyer<br />

mbledhorin e dytë 6 = 4+2.<br />

Atëherë kemi: 8 + 6 = 8 + (2+4) =(8+2)+4 =10 + 4 =14<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 3.10: VETITË E MBLEDHJES<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orë së mësimit, nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të njohë vetitë e mbledhjes,<br />

��të mbledhë duke zbatuar vetitë e mbledhjes.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, kompleti me petëza<br />

ose shufra.<br />

Fjalë kyç: Mbledhorë, shumë.<br />

26


ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Ushtrime gojore:<br />

6+5, 7+4, 8+8, 12+2, 15+3, 13+3.<br />

Prezantimi:<br />

Vizaton në tabelë grupin e parë me 6 rrethorë 6 dhe grupin<br />

e dytë me 7 rrethorë, gjej shumën 6+7 duke përdorur vetinë e<br />

ndërrimit të shumëzimit.<br />

Përsëritet veprimtaria por me 3 grupe rrethorësh për të<br />

paraqitur vetinë e shoqërimit.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrave të bëra.<br />

Diskutimi i rezultateve të tyre.<br />

Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />

udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 4.5-4.6: KRAHASIMI I NUMRAVE DERI NË 20<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë<br />

�� të rendisë numrat nga me i vogli te me i madhi dhe<br />

anasjelltas, deri në 20.<br />

�� të krahasojë bashkësitë e formuara pas plotësimeve<br />

sipas etiketave,<br />

��të krahasojë numrat dhe shumat e gjetura deri në 20.<br />

27<br />

LIBRI I MËSUESIT


Mjetet: Teksti, tabela.<br />

Fjalët kyç: Më e madhe, më e vogël, e barabartë.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Krahasojmë rreshtat në klasë.<br />

Sa nxënës ka rreshti i parë? Po i dyti? Cili rresht ka më<br />

shumë nxënës? Po më pak? Krahasoji.<br />

Shkruhen numrat në tabelë.<br />

Prezantimi:<br />

Vizatoj në tabelë. Plotësojmë etiketatBëhet krahasimi dhe<br />

themi : Rrethore me ngjyrë të kuqe kemi më shumë se blu.<br />

Pra 13>10 > më e madhe < më e vogël = e barabartë.<br />

Po kështu jepet dhe për barazimin.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 5.3-5.4: INEKUACIONI. MOSBARAZIMI<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orë së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të dallojë mosbarazimin nga barazimi duke dhënë shpjegimin<br />

përkatës,<br />

28


��të tregojë numrat që vërtetojnë mosbarazimin me anë të<br />

provës,<br />

��të zgjidhë inekuacionet e dhëna duke argumentuar gjetjen.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, tabela.<br />

Fjalë kyç: Inekuacion, mosbarazim.<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

5+..=8 ..+3=10<br />

..+6=9 2+..=9<br />

..-2=9 8-..=7 (..= )<br />

Prezantimi:<br />

Si e gjetëm numrin e panjohur xx dhe ..?<br />

Do të mësojmë mbi inekuacionet. Këto që gjetëm ishin<br />

ekuacione.<br />

Sot do të flasim për inekuacionet. Inekuacioni ose mosbarazimi<br />

përmban një shkronjë x ose një kutizë n dhe shenjën<br />

> ose


Tema 5.8: LLOJET E VIJAVE<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orë së mësimit, nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të njihet me lloje të ndryshme të vijave,<br />

��të emërtojë vijat,<br />

��të vizatojë lloje të ndryshme të vijave.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, vizore, laps, gomë,<br />

tabela.<br />

Fjalë kyç: Vijë e drejtë, vijë e ndërprerë, vijë e thyer, vijë e<br />

lakuar, vijë e mbyllur.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Çfarë vije ka maja e malit?<br />

Po dallgët e detit?<br />

Çfarë vije ka kur luan me litar?<br />

Prezantimi:<br />

Të gjitha këto përbëjnë lloje të ndryshme të vijave.<br />

Vizatoj në tabelë një vijë të drejtë dhe e emërtoj.<br />

Vizatoj në tabelë një vijë të lakuar dhe e emërtoj.<br />

Vizatoj në tabelë një vijë të drejtë dhe e emërtoj.<br />

Vizatoj në tabelë një vijë të ndërprerë dhe e emërtoj.<br />

Kështu vazhdon për të gjitha llojet e vijave.<br />

P.sh. , - - - - - - - - - -, etj.<br />

30


Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />

udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 5.10: FIGURAT GJEOMETRIKE<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orë së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

�� të njohë figurat gjeometrike si: drejtkëndësh, katror,<br />

trekëndësh,<br />

��të emërtojë figurat gjeometrike,<br />

��të vizatojë figurat gjeometrike.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, poster me figura<br />

gjeometrike, petëzat, tabela, vizore.<br />

Fjalë kyç: Trekëndësh, katror, drejtkëndësh, rreth, trapez.<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Mësuesi cakton në tabelë 3 pika. I bashkon ato me vizore.<br />

Formohet trekëndëshi i cili ka 3 brinjë, 3 kënde.<br />

Prezantimi:<br />

Cakton 4 pika të tjera të baraslarguara dhe të vendosura<br />

në mënyrë të tillë që të formohet katrori.<br />

I bashkon dhe këto me vizore. Formohet një katërkëndësh i<br />

31<br />

LIBRI I MËSUESIT


cili ka 4 brinjë dhe 4 kënde të barabartë. Kjo figurë quhet katror.<br />

Në të njëjtën mënyrë veprohet dhe për figurat e tjera.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />

udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 6.1: NUMRAT NGA 20-60<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të renditë numrat nga 20-60 në boshtin numerik,<br />

��të vendosë në tabelë sipas rendeve numërorin e duhur,<br />

��të shkruajë si numëror të zbërthyer numrat nga 20-60.<br />

Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, tabela.<br />

Fjalët kyç: Rendet, dhjetëshe, njëshe.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Numëro me nga 10 që nga 0 dhe anasjelltas deri në 60.<br />

Numëro nga 20 deri në 60.<br />

Trego 10.<br />

32


Prezantim:<br />

Vizatoj në tabelë boshtin numerik 0-60.<br />

Lexohen numrat nga 10 e lëvizim deri te 60.<br />

Numat dyshifrorë formohen nga dy rende. Dh Nj<br />

Rendi i 52 -> pesëdhjetë e dy. 5 2<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, udhëzime e detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 7.1: MBLEDHJA E NUMRAVE ME DHJETËSHE<br />

TË PLOTA<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë të:<br />

��të mbledhë me dhjetëshe të plota numrat deri në 100,<br />

��të paraqitë mbledhjen në boshtin numerik të numrave<br />

deri në 100,<br />

��të mbledhë sipas operatorëve të dhënë numrat deri në<br />

100.<br />

Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, Shufra, tabela.<br />

Fjalët kyç: Varg numerik, operator.<br />

33<br />

LIBRI I MËSUESIT


<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Nxirren 3 shufra. Pastaj dhe 2 të tjera. Sa shufra u bënë?<br />

3+2=5<br />

Sa dhjetëshe? 3+2=5 dhjetëshe 30+20=50<br />

Nxirrni 3 shufra. Tani nxirrni dhe 4 shufra të tjera. Sa kube<br />

keni?<br />

30+40=70 kube Sa dhjetëshe? 3+4=7 Dh<br />

Prezantim:<br />

Vizatojmë boshtin numerik. Plotësojmë vargun deri në 100.<br />

Me nga sa hapa kemi lëvizur nga 0 në 10? Nga 10 në 20<br />

etj? (me nga 10) Numërojmë me nga 10 nga 10 deri në 100.<br />

Të gjithë këta numra tregojnë 10 të plota<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, udhëzime detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe<br />

jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 7.2-7.3: MBLEDHJA E NUMRAVE<br />

DYSHIFRORË PA KALIM TË 10-ËS<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të mbledhë numrat dyshifrorë pa kalim të 10 në shtyllë<br />

34


sipas modelit,<br />

��të mbledhë në shtyllë dhe në rresht numrat dyshifrorë<br />

pa kalim te 10,<br />

��të paraqesë mbledhjen e numrave dyshifrorë pa kalim<br />

të 10 në boshtin numerik, duke dhënë interpretimin përkatës.<br />

Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, shifra, kube, tabela.<br />

Fjalët kye: Mblidh, zbërthejmë, grupojmë.<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

40 + 20 = 60 + 20 = 35 + 5 =30 + 10 = 50 + 50 = 24 + 4 =<br />

Prezantim:<br />

Nxirrni 4 shufra dhe 2 kube. Nxirrni 2 shufra dhe 5 kube.<br />

Gruponi kubet 2+5 = 7 . Grupojmë shufra 4 + 2 = 6 .<br />

Shkruajmë barazimin në tabelë42 + 25 = (40 + 2) + (20 + 5)<br />

Zbërthejmë. Mbledhim =(40 + 20) + (2 + 5)<br />

Grupojmë 10-shet e plota =60 + 7. Kryejmë veprimet = 67<br />

Gjejmë shumën.<br />

Gjatë Shkurt<br />

42 + 25 42 + 25 = 67<br />

7 (2 + 5)<br />

+ 60 (40 + 20) = 67.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, udhëzime detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe<br />

jepen udhëzimet përkatëse.<br />

35<br />

LIBRI I MËSUESIT


Tema 7.5: MBLEDHJA NË SHTYLLË ME KALIM<br />

TË DHJETËS<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të mbledhë në shtyllë numrat dyshifrorë me kalim të 10<br />

sipas modeleve të dhëna,<br />

��të mbledhë në shtyllë numrat dyshifrore me kalim të 10<br />

duke treguar radhën e veprimeve,<br />

��të shpjegojë mbledhjen në shtyllë të numrave dyshifrorë<br />

me kalim të 10, duke përdorur fjalorin përkatës.<br />

Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, shufra, kube, tabela.<br />

Fjalët kyç: Mbledhja, shndërrim, kalim i 10.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Dh Nj<br />

2 2<br />

3 2 22 + 32, 32 + 20, 20 + 30, 42 + 24, 70 + 11.<br />

Prezantim:<br />

Nxjerrim 3 shufra dhe 6 kube. Nxirrni veç 2 shufra dhe 7<br />

kube. Gruponi 6 kube + 7 kube = 13kube<br />

Dh Nj 13kube = +shufër 3kube, pra 10kubet këmbehen<br />

3 6 në 1 shufër.<br />

+2 7 Shkruhet shuma në tabelë, në shtyllë.<br />

6 3 Pra 13 = 1 Dh + 3 Nj 36 + 27 = 63<br />

36


Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi<br />

Mbyllja, udhëzime e detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 8.8-8.9: PROBLEMA ME DY VEPRIME<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të tregojë në problemat përkatëse “të dhënat”,<br />

��të zgjidhë problemat me dy veprime, duke respektuar<br />

hapat e problemës,<br />

�� të japë arsyetimin përkatës për zgjidhjen e situatave<br />

dhe problemave.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, tabela.<br />

Fjalë kyç: Problemë, të dhëna, kërkesë, veprime, skemë,<br />

përgjigje.<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

20+20= 50+60= 15+15= 30+40= 25+5= 20+10=<br />

Prezantimi:<br />

Shkruaj në tabelë problemën. Diskutojmë rreth të dhënave<br />

të problemit dhe i shkruajmë ato.<br />

Të dhënat: Rafti I = 46 libra, Rafti II = 12 më pak.<br />

37<br />

LIBRI I MËSUESIT


Kërkesa: Sa libra ka rafti II?<br />

36-12=34<br />

Përgjigje: Rafti II ka gjithsej 34 libra. Skema:<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, udhëzime e detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 9.1-9.2: TRUPAT GJEOMETRIKË<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të emërtojë trupat gjeometrikë,<br />

��të dallojnë brinjët, faqet, kulmet në trupat gjeometrikë,<br />

��të sjellë shembuj trupash nga mjedisi që ngjasojnë me<br />

trupat gjeometrikë.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, kuti shkrepëse, topi,<br />

globi, shishe, trupa të ndryshëm prej kartoni.<br />

Fjalë kyç: Trupa gjeometrikë, brinjë, faqe, kulme.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Mësuesi u kërkon nxënësve që së bashku të grupojnë trupat<br />

gjeometrikë që kanë sjellë sipas formave të njëjta.<br />

38


Prezantimi:<br />

Paraqitet kubi.. mësuesi u thotë nxënësve që të gjithë trupat<br />

që kanë këtë formë quhen kuba.Kubi ka brinjë, kulme dhe faqe.<br />

Faqet e kubit janë të bararabarta. Kubi ka12 brinjë, ka dhe 6<br />

kulme si dhe 6 faqe.<br />

Po kështu veprohet dhe për trupat e tjerë. Tregohen faqet,<br />

brinjët dhe kulmet. Mësuesi u thekson nxënësve se në dallim<br />

nga këta trupa, që i kanë faqet të sheshta, koni, sfera dhe<br />

cilindri, kanë faqe të përkulura.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />

udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 10.3: SHKRIMI I NUMRAVE TRESHIFRORË<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të shkruaje numrin treshifrorë me fjale,<br />

��të zbërthejë numrin treshifrorë si shume mbledhorësh<br />

dhe sipas vlerës së çdo shifre,<br />

��të paraqesë numrin treshifrorë në numëratorë dhe ne<br />

boshtin numerik.<br />

Mjetet: Teksti i nxënësit, tabela.<br />

Fjalët kyç: Numëror i rregullt, i zbërthyer.<br />

39<br />

LIBRI I MËSUESIT


<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Shkruajmë në tabelë numrat 534, 236, 645 dhe lexohen nga<br />

nxënësit.<br />

Nga fillohet të lexohet numri? Leximi i numrit fillohet nga e<br />

majta në të djathtë.<br />

Prezantimi:<br />

Shkruaj numrin 234 në tabelë duke e diskutuar zbërthimin e<br />

tij bashkë me nxënësit<br />

234 = 200 + 30 +4 (e paraqitëm si shumë mbledhorësh)<br />

234 = 2 Q + 3 Dh + 4 Nj (e paraqitëm si vlerë të çdo shifre)<br />

234 = Dyqind e tridhjetë e katër (e paraqitur në fjalë)<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 10.6: MBLEDHJA NË RRESHT E NUMRAVE<br />

TRESHIFRORË<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë të:<br />

��të paraqesë mbledhjen e numrave treshifrorë në rresht<br />

sipas modelit,<br />

40


��të zbërthejë numrat treshifrorë si shumë mbledhorësh<br />

dhe sipas vlerës në rend,<br />

�� të shkruajë numrin treshifrorë, duke dalluar më parë<br />

vlerën e shifrave.<br />

Mjetet: Teksti i nxënësit, Fletë Pune, tabela.<br />

Fjalët kyç: Zbërthim, grupim, numëror i rregullt.<br />

Veprimtari gojore:<br />

100+100= 500+200=<br />

150+50= 300+400=<br />

100+600= 3Q+4Q=<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Prezantim:<br />

Shkruajmë në tabelë:<br />

235+412=(200+30+5)+(400+10+4)<br />

(Zbërthejmë numërorët si shumë mbledhorësh.)<br />

=(200+400)+(30+10)+(5+4)<br />

Grupoj Q me Q ; Dh me Dh ; Nj me Nj.<br />

=600+40+7 kryej veprimet<br />

=647 Numëror i rregullt.<br />

Kjo quhet mbledhje në rresht e numërorëve treshifrorë.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, udhëzime e detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

41<br />

LIBRI I MËSUESIT


Tema 10.12-10.13: MONEDHAT, KARTËMONEDHAT<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

të tregojë monedhat metalike e kartëmonedhat,<br />

të këmbejnë monedha e kartëmonedha,<br />

të kryejnë veprime të këmbimit të monedhave në blerje.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, monedha metalike,<br />

kartëmonedha.<br />

Fjalë kyç: Monedha, kartëmonedha.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Mësuesja u kërkon nxënësve të grupojnë monedhat metalike<br />

dhekartëmonedhat që kanë sjellë.<br />

Prezantimi:<br />

Mësuesja tregon monedha 10 lekëshe, 20 lekëshe, 50<br />

lekëshe, 100 lekëshe.<br />

Gruponi monedhat që kanë vlerën 100 lekë.<br />

Gruponi kartëmonedhat që kanë vlerën 500 lekë.<br />

Këmbeni 100 lekë me monedha 20 lekë, 20 lekë,10 lekë, 50<br />

lekë.Këmbeni 500 lekë me monedha 200 lekë, 200 lekë,100<br />

lekë.<br />

Kështu veprojmë edhe për rastet e tjera.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

42


Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />

udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 11.4-11.5: ZBRITJA E NUMRAVE TRESHIFRO-<br />

RË ME PRISHJE TË 10<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orë së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të zbresë ne shtylle numrat treshëfrore sipas modelit të<br />

dhënë,<br />

��të paraqesë në numërator veprimin e zbritjes,<br />

��të kryejë zbritjen shkurt në shtyllë, duke treguar radhën<br />

e veprimeve.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, tabela, numërator.<br />

Fjalë kyç: Zbritje, ndryshesa, prishje.<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

300 500 120 457 524<br />

-200 -400 -110 -223 -121<br />

Prezantimi:<br />

Paraqesim në numërator numrin 453.<br />

Kryejmë zbritjen e numrit 216.3 minus 6 nuk mundem.<br />

Këmbej 1 dhjetëshe =10 njëshe.<br />

43<br />

LIBRI I MËSUESIT


Pra 13 – 6 = 7. Nga 5 Dh kanë mbetur 4 Dh.<br />

Zbresim dhjetëshet : 4Dh – 1Dh = 3Dh.<br />

Zbresim qindëshet: 4Q-2Q=2Q<br />

Gjejmë ndryshesën: 453 - 216 = 237<br />

Si ky ushtrim kryej dhe ushtrime të tjera.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />

udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 11.6-11.7: ZBRITJA E NUMRAVE TRESHIFRO-<br />

RË ME PRISHJE TË 100-ËS<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të zbresë numrat treshifrorë në shtyllë sipas modelit të<br />

dhënë,<br />

�� të tregojë radhën e veprimeve në zbritjen e numrave<br />

treshifrorë,<br />

��të shpjegojë zbritjen e numrave treshifrorë me prishje<br />

të 100.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, tabelë.<br />

Fjalë kyç: Zbritje, ndryshesë, kalim i 100.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

44


ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

544 326 778 659<br />

-103 - 222 - 234 - 327<br />

Prezantimi:<br />

Paraqesim në numërator numrin 324.<br />

Zbresim numrin 158.4-8 nuk bëhet.<br />

Marrim 1 dhjetëshe hua: 10+4=14<br />

14-8=6 Nga 2 dhjetëshe, mbetet 1 dhjetëshe.<br />

Zbresim dhjetëshet: 1Dh-5Dh nuk bëhet. Këmbejmë 1<br />

qindëshe me 10 dhjetëshe dhe kemi:<br />

10 Dh+1Dh=11Dh.11Dh-5Dh=6Dh<br />

Nga 3 qindëshe mbetën 2 qindëshe.<br />

Zbresim qindëshet:<br />

2Q-1Q=1Q<br />

Pra 324-158=166<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, udhëzime e detyra: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

45<br />

LIBRI I MËSUESIT


Tema 13.2: THYESAT 1/2 1/4 3 /4 4/4<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

�� të emërtojë me numër thyesor gjysmën, çerekun,<br />

treçerekun dhe të plota,<br />

��të ngjyrosë pjesën e figurës së dhënë sipas numrit thyesor,<br />

��të paraqesë 1/2 1/4 3 /4 4/4 në boshtin thyesor.<br />

Mjetet: Mollë, biskota plastelinë, rrethore, kohore.<br />

Fjalët kyç: Thyesat, gjysma, çereku, treçereku, e plota.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Marrim një plastelinë e bashkë me nxënësit formojmë një<br />

figurë. Figura ngjitet në tabelë.<br />

Prezantimi:<br />

E ndajmë në dy pjesë të barabarta. Vizatojmë njërën pjesë.<br />

Pjesa e vijëzuar quhet gjysmë ose 1/2. Kjo është 1/2 ose gjysma<br />

e figurës.Po kështu veprohet duke e ndarë në 4 pjesë të<br />

barabarta dhe marrim një pjesë, pra 1/4 ose çerekun,po kështu<br />

themi dhe për 3/4 ose treçerekun dhe 4/4 ose e plotë.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

46


Tema 13.4: KRAHASIMI I THYESAVE<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të krahasojë thyesat në boshtin numerik,<br />

��të krahasojë thyesat me emërues të njëjtë, duke zbatuar<br />

rregullin përkatës,<br />

��të krahasojë thyesat e dhëna mbi bazën e modeleve e<br />

figurave.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, rrethorë, katrorë, drejtkëndorë<br />

prej letre.<br />

Fjalë kyç: Thyesë, krahasim.<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Shënoj në tabelë thyesat<br />

½, 1/3, ¼ etj.Vizatoj figura dhe ngjyros ½, 1/3, ¼ etj.<br />

Prezantimi:<br />

Vizatojmë boshtin numerik (në të dytat)Vizatojmë boshtin<br />

numerik (në të tretat). Krahasoj: 1/2>1/3<br />

Vizatojmë boshtin numerik (në të katërtat)<br />

2/3 > 2/4 2/4 < ¾ 2/5 < 3/5<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

47<br />

LIBRI I MËSUESIT


Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />

udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 14.1: SHUMËZIMI SI MBLEDHJE<br />

MBLEDHORËSH TË BARABARTË<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

�� të paraqesë shumëzimin si mbledhje mbledhorësh të<br />

barabartë, sipas modelit të dhënë,<br />

�� të gjejë numrin e elementeve të një rreshtimi duke e<br />

paraqitur si shume mbledhorësh të barabartë,<br />

��të zbatojë në situata problemore shumëzimin si shumë<br />

mbledhorësh të barabartë.<br />

Mjetet: Tabela, teksti i nxënësit.<br />

Fjalët kyç: Shumëzim, mbledhje, mbledhorë të barabartë.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

6 + 6 = 3 + 3 = 5 + 5 =<br />

2 + 2 +2 = 4 + 4 = 2 + 2 =<br />

1 + 1 = 4 + 4 + 4 =<br />

Prezantimi:<br />

Vizatojmë në tabelë rreshtin 3 me 4 me ngjyra të ndryshme<br />

për çdo rresht.Qarkojmë elementët e çdo rreshti.<br />

Sa rreshta kemi? (3)Sa rrathë janë gjithsej? 4 + 4 + 4 = 12<br />

48


Pra: 3*4 = 4 + 4 + 4 = 12<br />

Marrim rreshtin 3 me 4 dhe qarkojmë shtyllat.<br />

Sa shtylla kemi? (4)Sa rrathë janë gjithsej? 3 +3 + 3 + 3 = 12<br />

Pra: 3*4 = 3 +3 + 3+ 3 = 12<br />

Shumëzimi paraqitet si mbledhje të mbledhorëve të<br />

barabartë.<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë<br />

dhe jepen udhëzimet përkatëse.<br />

Tema 14.10: SHUMËZIMI ME ANË TË COPËTIMIT<br />

NË RRESHTA<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orë së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të gjejë prodhimin me anë të copëtimit në rreshta,<br />

��të gjejë prodhimin me anë të operatorëve,<br />

��të përdorë metodën e copëtimit për gjetjen e numrit të<br />

elementeve të një rreshtimi.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune, tabelë.<br />

Fjalë kyç: Copëtim, rreshta, prodhim.<br />

49<br />

LIBRI I MËSUESIT


Veprimtari gojore:<br />

5x2= 4x4=<br />

9x5= 3x4=<br />

3x3= 2x9=<br />

6x7= 8x8=<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 2<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Prezantimi:<br />

Vizatoj në tabelë rreshtimin 4 me 6. Sa rreshta kam? Sa<br />

shtylla kam?<br />

Kryejmë copëtimin sipas rreshtave. Kemi 4 rreshta me nga<br />

6 elementë secili rresht.<br />

Paraqes në tabelë barazimin:<br />

4x6 = (2 + 2) · 6<br />

= (2 · 6) + (2 · 6)<br />

= 12 + 12<br />

= 24<br />

Praktikim: Punë e pavarur individuale me shkrim.<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Kontrolli i detyrës së përfunduar<br />

dhe vlerësimi.<br />

Mbyllja, detyra: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />

udhëzimet përkatëse.<br />

50

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!