17.12.2012 Views

Plani Mesimor MATEMATIKA 5

Plani Mesimor MATEMATIKA 5

Plani Mesimor MATEMATIKA 5

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Diskutim, verifikim e vlerësim: Diskutohen në klasë përgjigjet<br />

dhe korigjohen gabimet. Pasi punojnë në punë të pavarur,<br />

diskutojnë në dyshe dhe krahasohen përgjigjet.<br />

Vlerësimi i nxënësve për pjesëmarrjen gjatë orës së mësimit<br />

dhe për kryerjen e detyrës së klasës.<br />

Detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />

udhëzimet përkatëse për kryerjen e saj.<br />

Tema 1.8: RRUMBULLAKIMI ME 10 000 DHE 100 000<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të rrumbullakosë numërorë me afërsi në rendin V e të VI,<br />

��të përcaktojë llojin e rrumbullakimit,<br />

��të argumentojë të 5 llojet e rrumbullakimit.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletore Pune.<br />

Fjalët kyç: Rrumbullakim me afërsi 10 000, rrumbullakim<br />

me afërsi 100 000.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 5<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Kujtojmë rrumbullakimin me dhjetëshe, qindëshe dhe mijëshe<br />

të plota.<br />

1938: Cili do të jetë rrumbullakimi me dhjetëshe i numërorit?<br />

Po me qindëshe? Po me mijshe?<br />

Në qoftë se do të kishe numërorin 1935, si do ta rrumbullakoje.<br />

120

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!