17.12.2012 Views

Plani Mesimor MATEMATIKA 5

Plani Mesimor MATEMATIKA 5

Plani Mesimor MATEMATIKA 5

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

ve? Diskutohen koordinatat e kulmeve të figurës. Po koordinatat<br />

pas zhvendosjes, cilat do të jenë?<br />

Diskutim, verifikim e vlerësim: Korrigjohen ushtrimet në<br />

dyshe. Mësuesja bën vërejtjet dhe korrigjimet përkatëse.<br />

Vlerësimi i nxënësve për pjesëmarrjen gjatë orës së mësimit<br />

dhe për kryerjen e detyrës së klasës.<br />

Detyra dhe udhëzime: Caktohet detyra e shtëpisë dhe jepen<br />

udhëzimet përkatëse për kryerjen e saj.<br />

Tema 4.1: SISTEMI METRIK DHJETOR<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të tregojë standarte dhe jostandarte të matjes,<br />

��të dallojë shumëfishat dhe nënfishat e njësive matëse,<br />

�� të kryejë veprime me njësitë matëse,<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletore Pune, Tabela me njësi<br />

matëse (shumëfisha, nënfisha)<br />

Fjalët kyç: Nënfisha, shumëfisha, njësi matëse.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 5<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Cilat janë disa njësi matëse që njihni?<br />

Me çfarë matet pesha, koha, gjatësia?<br />

Cila është njësia bazë e matjes së tyre?<br />

142

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!