17.12.2012 Views

Plani Mesimor MATEMATIKA 5

Plani Mesimor MATEMATIKA 5

Plani Mesimor MATEMATIKA 5

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Tema 5.1: SHPREHJET ARITMETIKE<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orë së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të kryejë veprimet aritmetike në shprehjet matematikore<br />

sipas një radhe të caktuar.<br />

��të shpjegojë radhën e veprimeve në shprehjet matematikore,<br />

��të zgjidhë probleme duke përdorur shprehje matematikore.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletë Pune.<br />

Fjalë kyç: Shprehje matematikore, kllapa.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 5<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Mësuesja shënon në tabelë shprehjen: 175 – (35x3) dhe<br />

pyet: Sipas jush, çfarë është kjo që kam shkruar në tabelë?<br />

Pra janë numra të lidhur me veprimet e zbritjes e të<br />

shumëzimit.<br />

Shprehje të tilla quhen shprehje matematikore. Vë re te kjo<br />

shprehje përdorimin e kllapës ( ) që e kam parë kur kam<br />

studiuar, çfarë? (vetitë e përdasimit të shumëzimit e të<br />

pjesëtimit).<br />

Prezantimi:<br />

Mësuesja thekson se në shprehjet matematikore do të<br />

prdoren edhe kllapat katrore [ ] dhe ato të përdredhura { }<br />

Theksohet gjithashtu fakti se në këto shprehje fillimisht<br />

kryhen veprimet e shumëzimit e të pjesëtimit e pastaj ato të<br />

148

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!