14.12.2012 Views

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

278<br />

Jordbærsæt af turkisfarvet glas,<br />

dekoreret med blomsterguirlander<br />

i emaljefarver, bestående<br />

af 6+6 dybe tallerkener,<br />

kande og oval skål. Antagelig<br />

Frankrig, 19. årh. (14).<br />

DKK 6.000 / € 800<br />

279<br />

Skønvirke pennebakke af porcelæn<br />

dekoreret i underglasurfarver<br />

modelleret med slange<br />

og frø. Modelleret af Erik<br />

Nielsen, 1896. L. 27. Samt<br />

askebæger modelleret med<br />

salamander. Modelleret af<br />

Arnold Krogh. Diam. 13.<br />

Kgl.P. (2). DKK 8.000-10.000<br />

€ 1.100-1.300<br />

280<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

278<br />

281<br />

279<br />

280 CD<br />

Dahl-Jensen: Ørn af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver,<br />

siddende på klippe. Sign. 1795. Bing & Grøndahl.<br />

H. 50. DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />

281<br />

Aluminia skrivekugleapparat, øveredskab til Malling Hansens<br />

skrivekugle af fajance til 36 taster, stafferet med sortfarvet<br />

fond og sort skrift. Ca. 1871. Diam. 13.<br />

Litteratur: Lignende type afbildet: Aluminia fajancer gennem<br />

hundrede år: Bredo L. Grandjean, 1981. Fig. 16. Øveapparatet<br />

fremkom formentlig på opfinderens foranledning.<br />

DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />

87