auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
278<br />
Jordbærsæt af turkisfarvet glas,<br />
dekoreret med blomsterguirlander<br />
i emaljefarver, bestående<br />
af 6+6 dybe tallerkener,<br />
kande og oval skål. Antagelig<br />
Frankrig, 19. årh. (14).<br />
DKK 6.000 / € 800<br />
279<br />
Skønvirke pennebakke af porcelæn<br />
dekoreret i underglasurfarver<br />
modelleret med slange<br />
og frø. Modelleret af Erik<br />
Nielsen, 1896. L. 27. Samt<br />
askebæger modelleret med<br />
salamander. Modelleret af<br />
Arnold Krogh. Diam. 13.<br />
Kgl.P. (2). DKK 8.000-10.000<br />
€ 1.100-1.300<br />
280<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
278<br />
281<br />
279<br />
280 CD<br />
Dahl-Jensen: Ørn af porcelæn, dekoreret i underglasurfarver,<br />
siddende på klippe. Sign. 1795. Bing & Grøndahl.<br />
H. 50. DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />
281<br />
Aluminia skrivekugleapparat, øveredskab til Malling Hansens<br />
skrivekugle af fajance til 36 taster, stafferet med sortfarvet<br />
fond og sort skrift. Ca. 1871. Diam. 13.<br />
Litteratur: Lignende type afbildet: Aluminia fajancer gennem<br />
hundrede år: Bredo L. Grandjean, 1981. Fig. 16. Øveapparatet<br />
fremkom formentlig på opfinderens foranledning.<br />
DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />
87