auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
524<br />
Kinesisk pengekiste af hardwood,<br />
indfældet med paneler. Tidlig Qing,<br />
18. årh. H. 85. B. 80. D. 60.<br />
DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />
525<br />
Kvadratisk kinesisk spillebord af blackwood,<br />
aftagelig top, hvorunder spilleplader<br />
til Xiang qi Winqi og Shunglu,<br />
sarg med fire skuffer og indlagte paneler.<br />
Qing, 19. årh.s anden halvdel.<br />
H. 84. L. 78. B. 78.<br />
DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />
526<br />
Et par kinesiske standerlamper af hardwood<br />
udskåret med ornamentik, skærme<br />
af rispapir, monteret til el. Qing stil,<br />
20. årh. H. 200. (2).<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
525<br />
526<br />
524<br />
145