14.12.2012 Views

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

524<br />

Kinesisk pengekiste af hardwood,<br />

indfældet med paneler. Tidlig Qing,<br />

18. årh. H. 85. B. 80. D. 60.<br />

DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />

525<br />

Kvadratisk kinesisk spillebord af blackwood,<br />

aftagelig top, hvorunder spilleplader<br />

til Xiang qi Winqi og Shunglu,<br />

sarg med fire skuffer og indlagte paneler.<br />

Qing, 19. årh.s anden halvdel.<br />

H. 84. L. 78. B. 78.<br />

DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />

526<br />

Et par kinesiske standerlamper af hardwood<br />

udskåret med ornamentik, skærme<br />

af rispapir, monteret til el. Qing stil,<br />

20. årh. H. 200. (2).<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

525<br />

526<br />

524<br />

145