14.12.2012 Views

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

450<br />

451<br />

452<br />

450<br />

Seksfløjet japansk skærm, dekoreret i<br />

farver med kinesiske kvinder der gør<br />

sysler ved arkitektur, på guld grund.<br />

Malt på papir. Sign. Nobuo. Edo-Meiji,<br />

19. årh. Hver 119 x 48.<br />

DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />

451<br />

farver, poetens udflugt ved kysten,<br />

bagsiden dekoreret med fyrretræer.<br />

Malt på papir. Sen Edo, 19. årh.<br />

Hver 121 x 47.<br />

DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600<br />

452<br />

Todelt japansk skærm, dekoreret i farver,<br />

bysceneri med handelsscener.<br />

Malt på silke. Edo, 17.-18. årh.<br />

Hver 73 x 88.<br />

DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />

128 BRUUN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>