auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
450<br />
451<br />
452<br />
450<br />
Seksfløjet japansk skærm, dekoreret i<br />
farver med kinesiske kvinder der gør<br />
sysler ved arkitektur, på guld grund.<br />
Malt på papir. Sign. Nobuo. Edo-Meiji,<br />
19. årh. Hver 119 x 48.<br />
DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />
451<br />
farver, poetens udflugt ved kysten,<br />
bagsiden dekoreret med fyrretræer.<br />
Malt på papir. Sen Edo, 19. årh.<br />
Hver 121 x 47.<br />
DKK 10.000-12.000 / € 1.300-1.600<br />
452<br />
Todelt japansk skærm, dekoreret i farver,<br />
bysceneri med handelsscener.<br />
Malt på silke. Edo, 17.-18. årh.<br />
Hver 73 x 88.<br />
DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />
128 BRUUN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>