14.12.2012 Views

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

513<br />

En samling på 7 dukker af udskåret og bemalet<br />

træ. Antagelig Indien, 19. årh. H. ca. 30. (7).<br />

DKK 10.000 / € 1.300<br />

514<br />

Kinesisk spillebord af sort lak, dekoreret i guld<br />

med kinesisk landskab og blomster. Opklappelige<br />

bordplader, den ene med fordybninger til jetons.<br />

18. årh.s første halvdel. H. 72. L. 80. B. 80.<br />

514<br />

513<br />

Hidrørende fra kunstkammeret på herregården<br />

Bistrup. Lignende afbildet: Kina Slott på Drottningholm,<br />

Allhems förlag Malmö, 1972, s. 151.<br />

DKK 8.000-12.000 / € 1.100-1.600<br />

515<br />

Gul mumiemaske af bemalet træ, beklædt med<br />

ler på bagsiden. Ægypten, 19.-21. Dynasti. 1300-<br />

1000 f.Kr. H. 16. B. 15. DKK 15.000 / € 2.000<br />

142 BRUUN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

515