auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
513<br />
En samling på 7 dukker af udskåret og bemalet<br />
træ. Antagelig Indien, 19. årh. H. ca. 30. (7).<br />
DKK 10.000 / € 1.300<br />
514<br />
Kinesisk spillebord af sort lak, dekoreret i guld<br />
med kinesisk landskab og blomster. Opklappelige<br />
bordplader, den ene med fordybninger til jetons.<br />
18. årh.s første halvdel. H. 72. L. 80. B. 80.<br />
514<br />
513<br />
Hidrørende fra kunstkammeret på herregården<br />
Bistrup. Lignende afbildet: Kina Slott på Drottningholm,<br />
Allhems förlag Malmö, 1972, s. 151.<br />
DKK 8.000-12.000 / € 1.100-1.600<br />
515<br />
Gul mumiemaske af bemalet træ, beklædt med<br />
ler på bagsiden. Ægypten, 19.-21. Dynasti. 1300-<br />
1000 f.Kr. H. 16. B. 15. DKK 15.000 / € 2.000<br />
142 BRUUN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
515