14.12.2012 Views

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

440<br />

439<br />

441<br />

443<br />

442<br />

439<br />

Okimono, tre dæmoner i båd af<br />

udskåret elfenben. Sign. Tenkai.<br />

Japan. Meiji 1868-1912. L. 16.<br />

DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

440<br />

Okimono Shoki på klippe med<br />

dæmon, af udskåret elfenben.<br />

Japan. Meiji 1868-1912. H. 11.<br />

DKK 6.000 / € 800<br />

441<br />

Okimono fisker, Ainu med sin<br />

fangst af udskåret elfenben. Sign.<br />

Suikai. Japan. Meiji 1868-1912.<br />

H. 16.<br />

442<br />

Okimono lykkeguden Daikoge stående<br />

på skammel af udskåret elfenben<br />

med rotter omkring sig.<br />

Sign. Japan. Meiji 1868-1912.<br />

H. 13. DKK 5.000 / € 670<br />

443<br />

Pibeetui, ton kotsu af hjortetak<br />

rigt udskåret med dæmoner, med<br />

tilhørende pibe, samt pibe med<br />

metalbånd med personer i relief.<br />

Japan. Meij 1868-1912. L. 20, 13<br />

og 17. (3). DKK 6.000 / € 800<br />

124 BRUUN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>