auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
440<br />
439<br />
441<br />
443<br />
442<br />
439<br />
Okimono, tre dæmoner i båd af<br />
udskåret elfenben. Sign. Tenkai.<br />
Japan. Meiji 1868-1912. L. 16.<br />
DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
440<br />
Okimono Shoki på klippe med<br />
dæmon, af udskåret elfenben.<br />
Japan. Meiji 1868-1912. H. 11.<br />
DKK 6.000 / € 800<br />
441<br />
Okimono fisker, Ainu med sin<br />
fangst af udskåret elfenben. Sign.<br />
Suikai. Japan. Meiji 1868-1912.<br />
H. 16.<br />
442<br />
Okimono lykkeguden Daikoge stående<br />
på skammel af udskåret elfenben<br />
med rotter omkring sig.<br />
Sign. Japan. Meiji 1868-1912.<br />
H. 13. DKK 5.000 / € 670<br />
443<br />
Pibeetui, ton kotsu af hjortetak<br />
rigt udskåret med dæmoner, med<br />
tilhørende pibe, samt pibe med<br />
metalbånd med personer i relief.<br />
Japan. Meij 1868-1912. L. 20, 13<br />
og 17. (3). DKK 6.000 / € 800<br />
124 BRUUN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>