auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
516<br />
517<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
516<br />
Guanyin hoved af kalksten med Amitabha<br />
Buddha i kronen. Rester af bemaling. Tidlig Ming<br />
14.-15. årh. H. 37. Monteret på europæisk stand af<br />
hardwood. 20. årh. H. 48 med stand. Hoved 37.<br />
Proveniens: Gammel parisisk samling.<br />
DKK 60.000-80.000 / € 8.000-11.000<br />
517<br />
Burmesisk Buddha af alabast, siddende i mediterende<br />
stilling, med dragt i farve og guld.<br />
Mandalay, ca. 1900. H. 47.<br />
DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />
518<br />
Burmesisk Buddha af bronze med rester af forgyldning,<br />
siddende på trone i mediterende stilling.<br />
19. årh.s begyndelse. H. 22.<br />
DKK 6.000 / € 800<br />
519<br />
Buddha af patineret iriseret bronze, siddende i<br />
padmasana, på usædvanlig, gennembrudt firsidet<br />
trone med rester af forgyldning. Pagan stil.<br />
Thailand, 19. årh. H. 20. DKK 8.000 / € 1.100<br />
518<br />
519<br />
143