14.12.2012 Views

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

516<br />

517<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

516<br />

Guanyin hoved af kalksten med Amitabha<br />

Buddha i kronen. Rester af bemaling. Tidlig Ming<br />

14.-15. årh. H. 37. Monteret på europæisk stand af<br />

hardwood. 20. årh. H. 48 med stand. Hoved 37.<br />

Proveniens: Gammel parisisk samling.<br />

DKK 60.000-80.000 / € 8.000-11.000<br />

517<br />

Burmesisk Buddha af alabast, siddende i mediterende<br />

stilling, med dragt i farve og guld.<br />

Mandalay, ca. 1900. H. 47.<br />

DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />

518<br />

Burmesisk Buddha af bronze med rester af forgyldning,<br />

siddende på trone i mediterende stilling.<br />

19. årh.s begyndelse. H. 22.<br />

DKK 6.000 / € 800<br />

519<br />

Buddha af patineret iriseret bronze, siddende i<br />

padmasana, på usædvanlig, gennembrudt firsidet<br />

trone med rester af forgyldning. Pagan stil.<br />

Thailand, 19. årh. H. 20. DKK 8.000 / € 1.100<br />

518<br />

519<br />

143