14.12.2012 Views

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

504<br />

502<br />

505<br />

503<br />

506<br />

502<br />

Nishapur skål af brændt ler, dekoreret i brunt og<br />

grønt i design. Bort med prikker, udvendig med<br />

stregdekoration. Iran, 12. årh. Diam. 23,5.<br />

DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />

507<br />

509<br />

508<br />

503<br />

Nishapur skål af brændt ler, dekoreret<br />

med grøngylden farve,<br />

indvendig med 3 personer og<br />

borter med fugle, udvendig med<br />

kantbort i mørkebrunt. Iran,<br />

12. årh. Diam. 26.<br />

504<br />

Nishapur skål af brændt ler<br />

med grøn-hvid glasur, indvendig<br />

dekoreret med brunt-gyldent<br />

design. Iran, 12. årh. Diam. 23.<br />

DKK 6.000 / € 800<br />

505<br />

Nishapur skål af brændt ler,<br />

dekoreret i farver i turkis og mangan<br />

på gråhvid bund med design.<br />

Iran, 12. årh. Diam. 18,5.<br />

DKK 6.000 / € 800<br />

506<br />

Nishapur skål af brændt ler med<br />

cremefarvet glasur, indvendig<br />

med design i grønt, brunt og gyldent.<br />

Iran, 12. årh. Diam. 23.<br />

507<br />

Tredobbelt gudefigur i Bes-krop,<br />

Vædder/falk af udhugget sten.<br />

Ægypten, 25.-30. Dynasti. 700 -<br />

300 f.Kr. H. 13. DKK 9.000<br />

€ 1.200<br />

508<br />

Ushabti af ægyptisk fajance med<br />

rester af grønlig glasur, fronten<br />

med påmalet hieroglyffer. Ægypten,<br />

25. Dynasti. 700 f.Kr. H.14.<br />

På stand. DKK 6.000 / € 800<br />

509<br />

Samling fingerringe af ægyptisk<br />

fajance i turkis og grønlige farver,<br />

blandt andet med navnet<br />

Ramses, og udjatøje. Alle fra<br />

19.-20. Dynasti, 1300-1080 f.Kr.<br />

På plexiglasplade. (11).<br />

DKK 12.000 / € 1.600<br />

140 BRUUN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>