auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
504<br />
502<br />
505<br />
503<br />
506<br />
502<br />
Nishapur skål af brændt ler, dekoreret i brunt og<br />
grønt i design. Bort med prikker, udvendig med<br />
stregdekoration. Iran, 12. årh. Diam. 23,5.<br />
DKK 6.000-8.000 / € 800-1.100<br />
507<br />
509<br />
508<br />
503<br />
Nishapur skål af brændt ler, dekoreret<br />
med grøngylden farve,<br />
indvendig med 3 personer og<br />
borter med fugle, udvendig med<br />
kantbort i mørkebrunt. Iran,<br />
12. årh. Diam. 26.<br />
504<br />
Nishapur skål af brændt ler<br />
med grøn-hvid glasur, indvendig<br />
dekoreret med brunt-gyldent<br />
design. Iran, 12. årh. Diam. 23.<br />
DKK 6.000 / € 800<br />
505<br />
Nishapur skål af brændt ler,<br />
dekoreret i farver i turkis og mangan<br />
på gråhvid bund med design.<br />
Iran, 12. årh. Diam. 18,5.<br />
DKK 6.000 / € 800<br />
506<br />
Nishapur skål af brændt ler med<br />
cremefarvet glasur, indvendig<br />
med design i grønt, brunt og gyldent.<br />
Iran, 12. årh. Diam. 23.<br />
507<br />
Tredobbelt gudefigur i Bes-krop,<br />
Vædder/falk af udhugget sten.<br />
Ægypten, 25.-30. Dynasti. 700 -<br />
300 f.Kr. H. 13. DKK 9.000<br />
€ 1.200<br />
508<br />
Ushabti af ægyptisk fajance med<br />
rester af grønlig glasur, fronten<br />
med påmalet hieroglyffer. Ægypten,<br />
25. Dynasti. 700 f.Kr. H.14.<br />
På stand. DKK 6.000 / € 800<br />
509<br />
Samling fingerringe af ægyptisk<br />
fajance i turkis og grønlige farver,<br />
blandt andet med navnet<br />
Ramses, og udjatøje. Alle fra<br />
19.-20. Dynasti, 1300-1080 f.Kr.<br />
På plexiglasplade. (11).<br />
DKK 12.000 / € 1.600<br />
140 BRUUN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong>