auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
auktion 763 - Bruun Rasmussen
540<br />
Kinesisk hjørnestol af hutao, buet ryg<br />
med tre åbninger, cabriole forben udskåret<br />
med flagermus og stiliserede<br />
skyer afsluttende på dyrepote. Qing,<br />
19. årh.s første halvdel.<br />
DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />
541<br />
Et par kinesiske horseshoe armstole af<br />
mørkt træ, femdelte buede rygge, udskåret<br />
med drager. Ming-tidlig Qing,<br />
17. årh. Restaurerede. (2).<br />
DKK 60.000-80.000 / € 8.000-11.000<br />
542<br />
Et par kinesiske stands af zitan, kvadratiske<br />
plader, gennembrudt hjørneornamentik<br />
udskåret med fabeldyr<br />
og bladværk. Qing, 19. årh.<br />
H. 87. L. 38. B. 38. (2).<br />
DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />
541<br />
542<br />
151