14.12.2012 Views

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

auktion 763 - Bruun Rasmussen

540<br />

Kinesisk hjørnestol af hutao, buet ryg<br />

med tre åbninger, cabriole forben udskåret<br />

med flagermus og stiliserede<br />

skyer afsluttende på dyrepote. Qing,<br />

19. årh.s første halvdel.<br />

DKK 8.000-10.000 / € 1.100-1.300<br />

541<br />

Et par kinesiske horseshoe armstole af<br />

mørkt træ, femdelte buede rygge, udskåret<br />

med drager. Ming-tidlig Qing,<br />

17. årh. Restaurerede. (2).<br />

DKK 60.000-80.000 / € 8.000-11.000<br />

542<br />

Et par kinesiske stands af zitan, kvadratiske<br />

plader, gennembrudt hjørneornamentik<br />

udskåret med fabeldyr<br />

og bladværk. Qing, 19. årh.<br />

H. 87. L. 38. B. 38. (2).<br />

DKK 10.000-15.000 / € 1.300-2.000<br />

BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION <strong>763</strong><br />

541<br />

542<br />

151