21.01.2015 Views

matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas

matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas

matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

KREU I<br />

Përforcimi: Harta semantike<br />

Nxënësit punojnë në grupe.<br />

Krijojnë një hartë semantike me njohuritë e marra për numrin.<br />

shenjë<br />

trishifror<br />

<br />

Detyrë<br />

Numri<br />

shifër<br />

njëshifror dyshifror<br />

shtëpie: Detyrat 1, 2, 3 faqe 8 në Fletoren e punës.<br />

2<br />

Tema: Vlerat e pozicionit<br />

<br />

Objektivat<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të paraqesë numra me tri shifra në numërator.<br />

• Të tregojë që shifra në pozicione të ndryshme, ka vlera të ndryshme.<br />

• Të formojë numra të ndryshëm, duke ndërruar vendet e shifrave.<br />

Konceptet kryesore<br />

njëshe, dhjetëshe, qindëshe.<br />

Mjetet<br />

numërator, pllaka, shufra, kube.<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Rishikim dyshe<br />

Ndërtimi i njohurive Të nxënit në bashkëpunim<br />

Përforcimi<br />

Lapsat në mes<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Parashikimi: Rishikim në dyshe<br />

Nxënësit punojnë në dyshe, duke formuar me kube fi gura të ndryshme me pllaka, shufra.<br />

129 309<br />

Ata tregojnë sa kube kanë përdorur për secilin rast.<br />

16

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!