matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas
matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas
matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
KREU I<br />
16<br />
<br />
Tema: Numërimi 10 e nga 10, 100 e nga 100<br />
Objektivat<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë një varg numerik që formohet sipas një rregulle.<br />
• Të plotësojë vargun e numrave, duke numëruar me nga 10 ose 100.<br />
• Të zbulojë rregullën e formimit të një vargu numerik.<br />
Konceptet kryesore<br />
<br />
Mjetet<br />
varg numerik.<br />
etiketa me numra, monedha metalike.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Përforcimi<br />
Tryeza rrethore<br />
Vëzhgo – diskuto<br />
Mendo/ Krijo dyshe/ Diskuto<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi: Tryeza rrethore<br />
Nxënësit punojnë në grupe:<br />
grupi I - shkruajnë një varg numrash nga 1 duke shtuar nga 1.<br />
grupi <strong>II</strong> - shkruajnë një varg numrash nga 10 duke shtuar 10.<br />
grupi <strong>II</strong>I - shkruajnë një varg numrash nga 100 duke shtuar nga 100.<br />
Një nxënës shkruan numrin e parë, ia pason fl etën shokut që vjen pas. Veprimtaria vazhdon për disa<br />
minuta (nxënësit shkuajnë me lapsa me ngjyra të ndryshme).<br />
1, 2, 3, 4...<br />
10, 20, 30, 40...<br />
100, 200, 300, 400...<br />
Nxënësit diskutojnë për vargjet numerike që janë krijuar.<br />
Ndërtimi i njohurive: Vëzhgo – diskuto<br />
Nxënësit vëzhgojnë fi gurat në tekst dhe plotësojnë numrat që mungojnë. Për secilin rast ata zbulojnë<br />
rregullën se si rriten numrat:<br />
• me nga një (1,2,3,4...),<br />
• me nga dhjetë (10, 20, 30, 40...),<br />
• me nga njëqind (100, 200, 300, 400...), duke i krahasuar dhe duke gjetur ndryshimet.<br />
Nxënësit punojnë detyrat 1-3 në rubrikën “Tani di të bëj...”, lexojnë vargjet numerike që krijohen,<br />
diskutojnë për rregullën që kanë zbatuar për secilin rast.<br />
Përforcimi: Mendo/ Krijo dyshe/ Diskuto<br />
Nxënësit punojnë detyrat 4 dhe 5 në rubrikën “Tani di të bëj...”, plotësojnë tabelat, duke përcaktuar numrin<br />
para dhe pas, krijojnë vargje me numra, duke numëruar me nga 10, me nga 100.<br />
10 100<br />
3, 13, 23, 33... 3 , 103, 203, 303...<br />
32<br />
Plotësohen vargjet e numrave pasi kanë zbuluar rregullën.<br />
10<br />
18 , 28, 38, 48... (shtojmë me nga 10)<br />
Nxënësit krijojnë dyshe, krahasojnë e diskutojnë përgjigjet.<br />
Detyrë shtëpie: Detyrat 1,2,3, në faqet 19, 20 të Fletores së punës.