matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas
matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas
matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
KREU I<br />
Pas 10’ punë në grupe, një nxënës nga secili grup shkon te grupi ngjitur për të diskutuar idetë e grupit të parë.<br />
Diskutohet rreth paraqitjeve që kanë bërë nxënësit në grupe. Plotësojnë detyrat në tekst, duke shkruar<br />
sipas shembullit numrat me fjalë, duke treguar vlerën për secilën shifër.<br />
Nxënësit plotësojnë boshtet me numra, duke numëruar me nga 10, 100, 1000.<br />
0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100<br />
0 100 200 300... 1000<br />
0 1000 2000... 10000<br />
Përforcimi: Lapsat në mes<br />
Me shifrat 2, 3, 4, 1 nxënësit do të formojnë numrat me 4 shifra, duke treguar vlerat e shifrave.<br />
2341 → 2 M 3 Q 4 Dh 5 Nj<br />
3421 → 3 M 4 Q 2 Dh 1 Nj<br />
4231 → 4 M 2 Q 3 Dh 1 Nj<br />
1234 → 1 M 2 Q 3 Dh 4 Nj etj.<br />
Tërhiqet vëmendja mbi rregullat e diskutimit gjatë metodës “Lapsat në mes”.<br />
<br />
Detyrë shtëpie: Detyrat 1, 2, 3 në faqen 11, 12 të Fletores së punës.<br />
7<br />
Tema: Klasa e mijësheve<br />
<br />
Objektivat<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të përcaktojë rendet që i përkasin klasës së thjeshtë.<br />
• Të përdorë numëratorin për të paraqitur numra.<br />
• Të përcaktojë rendet që i përkasin klasës së mijësheve.<br />
Konceptet kryesore<br />
klasa e mijësheve.<br />
Mjetet<br />
numërator.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Dil rrotull, fol rrotull<br />
Ndërtimi i njohurive Rrugëzgjidhje për të lexuarit në matematikë<br />
Përforcimi<br />
Mendo/Puno dyshe/Shkëmbe mendime<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi: Dil rrotull, fol rrotull<br />
Shkruaj në tabelë numrin 1999.<br />
- Ç’vlerë ka shifra e parë Si arrihet tek ajo<br />
Nxënësit lëvizin nëpër klasë duke menduar, derisa mësuesi/ja përplas një herë duart. Ata ndalojnë dhe<br />
fl asin me nxënësin ngjitur për pyetjen. Ky proces përsëritet tri herë.<br />
Nxënësit ulen dhe disave prej tyre u kërkohet të thonë mendimet para klasës.<br />
Paraqesin numrin në numërator.<br />
22