matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas
matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas
matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
KREU I<br />
Ndërtimi i njohurive: Rrugëzgjidhje për të lexuarit në matematikë<br />
Nxënësit punojnë në dyshe. Vrojtojnë numrat e paraqitur në numërator dhe zbërthimin e tyre në dy mënyra.<br />
Në fl etoren e shënimeve shkruajnë:<br />
Njëshet, dhjetëshet, qindëshet dhe mijëshet quhen rende.<br />
Zbërthimi i numrave bëhet në dy mënyra:<br />
• sipas rendeve,<br />
• sipas vlerës së pozicioni të çdo shifre.<br />
P.sh.: 2785 = 2M 7Q 5 Dh 8 Nj<br />
2758 = 2000 + 700 + 50 + 8<br />
Nxënësit plotësojnë detyrat në rubrikën “Tani di të bëj...”<br />
Përforcimi: Lapsat në mes<br />
Nxënësit punojnë në grupe. Secili shkruan një numër me 4 shifra dhe e zbërthen me njërën nga mënyrat, p.sh.:<br />
3426 = 3M 4Q 2Dh 6Nj;<br />
2785 = 2000 + 700 + 80 + 5<br />
Tërhiqet vëmendja mbi rregullat e diskutimit gjatë metodës “Lapsat në mes”.<br />
<br />
Detyrë shtëpie: Detyra 1, 2, 3 në faqen 13 të Fletores së punës.<br />
9<br />
<br />
Tema: Leximi dhe shkrimi i numrave katërshifrorë<br />
Objektivat<br />
Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të lexojë numrat katërshifrorë, duke i ndarë në klasa me pikë.<br />
• Të paraqesë me shifra numrat katërshifrorë.<br />
• Të përcaktojë vlerën e shifrës sipas rendeve.<br />
Konceptet kryesore<br />
<br />
Mjetet<br />
numra katërshifrorë, rendet.<br />
pllaka, shufra, kube.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Vëzhgo – diskuto<br />
Ndërtimi i njohurive Rrugëzgjidhje për të lexuarit në matematikë<br />
Përforcimi<br />
Dil rrotull, fol rrotull<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi: Vëzhgo – diskuto<br />
Nxënësit vrojtojnë paraqitjen, leximin, shkrimin e numrave katërshifrorë:<br />
paraqitja –<br />
Nxënësit paraqesin me pllaka, shufra,<br />
kube (i lexojnë).<br />
leximi → dy mijë e treqind e njëzet e dy<br />
shkrimi → 2322<br />
24