21.01.2015 Views

matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas

matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas

matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

KREU I<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Parashikimi: Harta semantike<br />

- Cilat janë elementet e problemës<br />

pyetjet<br />

skema<br />

Problema<br />

përgjigjet<br />

të dhënat<br />

veprimi<br />

Ndërtimi i njohurive: Mendo/ Puno dyshe/ Shkëmbe mendime<br />

Lexohet problema 5. Diskutohen të dhënat dhe mënyra se si janë paraqitur ato në skemë. Nxënësit<br />

plotësojnë skemën bashkë me mësuesin/en.<br />

Problemat 6, 7 zgjidhen nga nxënësit, duke bashkëpunuar në dyshe.<br />

Problema 6 Problema 7<br />

48 6<br />

90<br />

9<br />

:<br />

8 1<br />

5<br />

10<br />

:<br />

.<br />

8 48<br />

90<br />

50<br />

.<br />

+<br />

56<br />

40<br />

-<br />

Përforcimi: Shkëmbe problema<br />

Secili grup shkruan nga një problemë dhe ia jep grupit tjetër, i cili e zgjidh problemën me skemë për një<br />

kohë të caktuar.<br />

<br />

Detyrë shtëpie: Problemat 6, 7 në faqen 29 të Fletores së punës.<br />

30<br />

<br />

Tema: Të kontrolloj njohuritë e mia<br />

Objektivat<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të krahasojë thyesat, duke u ndihmuar nga fi gurat.<br />

• Të përcaktojë thyesat që paraqesin pjesën e ngjyrosur dhe plotësuesen e saj.<br />

• Të gjejë pjesën e një numri.<br />

Konceptet kryesore<br />

<br />

Mjetet<br />

thyesa, krahasimi, pjesa e një numri.<br />

teksti.<br />

46<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Harta semantike<br />

Ndërtimi i njohurive Mendo/ Puno dyshe/ Shkëmbe mendime<br />

Përforcimi<br />

Shkëmbe skedë

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!