21.01.2015 Views

matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas

matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas

matematika 3 - Kapitulli I-II.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

KREU I<br />

14<br />

<br />

Tema: Krahasimi i numrave në klasën e mijësheve<br />

Objektivat<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të përcaktojë numrat katërshifrorë në mijëshe, qindëshe e dhjetëshe të plota.<br />

• Të krahasojë numrat katërshifrorë me mijëshe, qindëshe e dhjetëshe të plota.<br />

• Të renditë numrat nga më i vogli, te më i madhi.<br />

Konceptet kryesore<br />

krahasimi, klasa e mijësheve.<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Ndërtimi i njohurive<br />

Përforcimi<br />

Mendo/ Krijo dyshe/ Diskuto<br />

Rrugëzgjidhje për të lexuarit në matematikë<br />

Lapsat në mes<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Parashikimi: Mendo/ Krijo dyshe/ Diskuto<br />

Nxënësit punojnë detyrën 1 në rubrikën “Tani di të bëj...”. Ata grupojnë numrat:<br />

me dhjetëshe të plota (6540, 9990, 4260, 1710)<br />

me qindëshe të plota (8500, 7400,3500)<br />

me mijëshe të plota (9000, 8000, 4000)<br />

Krijojnë dyshe, krahasojnë e diskutojnë përgjigjet.<br />

Ndërtimi i njohurive: Rrugëzgjidhje për të lexuarit në matematikë<br />

Nxënësit punojnë në dyshe, lexojnë pjesët e tekstit në matematikë, plotësojnë detyrat në rubrikën “Tani di të bëj...”.<br />

Në detyrën 2 plotësojnë:<br />

6000 < 7000 < 8000 < 9000 < 10000.<br />

Në detyrën 3 plotësojnë:<br />

2440, 2450, 2460, 2470, 2480, 2490, 2510, 2520.<br />

Në detyrën 4 renditin numrat nga më i vogli, te më i madhi:<br />

2000, 3800, 4500, 6000, 7500, 8000.<br />

Në detyrën 5 krahasojnë numrat katërshifrorë, duke shpjeguar mënyrën e krahasimit të numrave me<br />

dhjetëshe të plota, qindëshe të plota, mijëshe të plota.<br />

Përforcimi: Lapsat në mes<br />

Nxënësit punojnë në grupe, plotësojnë mosbarazimet me numra katërshifrorë:<br />

____ > ____ > ____ > ____,<br />

____ < ____ < ____ < ____.<br />

Tërhiqet vëmendja mbi rregullat e diskutimit gjatë metodës “Lapsat në mes”. Mësuesi/ja shkon në çdo grup,<br />

zgjedh një laps nga tavolina e një nxënësi dhe pyet çfarë ka shkruar ai.<br />

Detyrë shtëpie: Detyrat 9 -13, në faqen 18 të Fletores së punës.<br />

30

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!