19.12.2012 Views

Plani Mesimor MATEMATIKA 4

Plani Mesimor MATEMATIKA 4

Plani Mesimor MATEMATIKA 4

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Tema 1. 30: VETIA E PËRDASIMIT TË SHUMËZIMIT<br />

NË LIDHJE ME ZBRITJEN<br />

Objektivat:<br />

Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

��të gjejë prodhimin duke copëtuar nërresht dhe në shtyll,<br />

��të gjejë prodhimin duke zbatuar vetinë e përdasimit të<br />

shumëzimit në lidhje me zbritjen,<br />

��të dallojë vetinë e përdasimit në lidhje me zbritjen nga<br />

e majta në të djathtë.<br />

Mjetet: Libri i nxënësit, Fletore Pune.<br />

Fjalët kyç: Vetia e përdasimit nga e djathta në lidhje me<br />

zbritjen, vetia e përdasimit të shumëzimit nga e majta në lidhje<br />

me zbritjen.<br />

<strong>MATEMATIKA</strong> 4<br />

ZHVILLIMI I ORËS SË MËSIMIT<br />

Veprimtari gojore:<br />

Mësuesja paraqet në tabelë një shembull të vetia së<br />

përdasimit të shumëzimit në lidhje me mbledhjen.<br />

Kujtojmë përdasimin djathtas e majtas/<br />

Pra faktori është emërtuar si shumë me dy mbledhorë.<br />

Shtroj pyetjen: si mund të emërtojmë faktorin si ndryshesë?<br />

Prezantimi:<br />

Mësuesja shkruan në tabelë faktorët:<br />

9x8=9x(10-2) dhe 9x8=(10-1)x8.<br />

Atëhere nxiten nxënësit të dallojnë në secilin rast krahun e<br />

72

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!