Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Kimia 7-8-9”<br />
Modele alternative të planifikimit të një ore mësimore<br />
Disa modele të planifikimit të orës së mësimit në lëndën e kimisë, mund të jenë një<br />
alternativë më shumë për të hartuar një plan pune efektiv.<br />
Lënda:<br />
Kimia 7<br />
Kuptimi për lëndën. Dukuritë fizike. Vetitë fizike të lëndës.<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit, nxënësi të jetë i aftë:<br />
1. Të njohë dhe dallojë gjendjet e lëndës.<br />
2. Të shpjegojnë ç’janë dukuritë fizike.<br />
3. Të listojnë disa veti fizike të lëndës.<br />
Fjalë kyç: lëndë, dukuri fizike, ndryshim<br />
Mjetet:<br />
objekte të ndryshme, provëza, ujë, kripë, sheqer, vaj,<br />
pluhur shkumësi, gotë kimike, hinkë etj.<br />
Struktura e mësimit: E R R<br />
Evokimi:<br />
1 - Verifikim<br />
2 - Analizë<br />
3 - Vlerësim<br />
U jepet detyrë nxënësve që në fletoren e klasës të ndërtojnë tri tabela dhe në to të shkruajnë<br />
emrat e objekteve që janë të ndërtuara prej druri, qelqi, metali. Në një grupim më vete nxënësit<br />
do të listojnë disa objekte që janë të ndërtuara me përzierje të këtyre materialeve.<br />
Realizimi i kuptimit:<br />
Në dërrasën e zezë mësuesi/ja shkruan fjalën LËNDË. ( kllaster)<br />
U prezanton nxënësve objektivat që do të realizojmë për këtë orë mësimi.<br />
e ngurtë ← Lëndë → e gaztë<br />
↓<br />
e lëngët<br />
Mësuesi/ja thekson se lëndët kanë veti fizike të ndryshme dhe u kërkon nxënësve t’i<br />
klasifikojnë ato duke i emërtuar:<br />
qelqi - i thyeshëm, i tejdukshëm, nuk e përcjell rrymën elektrike,<br />
metali - i fortë, telëzohet, përcjell rrymën elektrike,<br />
druri - ka erë, ndryshon formë, ka ngjyrë,<br />
kripa, sheqeri - kanë ngjyrë, kanë shije, treten në ujë,<br />
vaji - nuk tretet në ujë, ka shije, ka erë.<br />
Nxënësve u drejtohet pyetja: - A ndryshojnë vetitë fizike të lëndëve? Dhe kërkohet<br />
që ata të shpjegojnë përgjigjen.<br />
Përgjigja e saktë: Lëndët ndryshojnë nga vetitë fizike nga njëra-tjetra, por ato veti<br />
ruhen për çdo lëndë dhe nuk ndryshojnë edhe pse lëndën<br />
mund ta copëtojmë, ta tresim apo ta avullojmë.<br />
Përfundimi pas shpjegimit është: Dukuritë gjatë të cilave lënda ruan vetitë e saj,<br />
quhen dukuri fizike.<br />
26