You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Kimia 7-8-9”<br />
Lënda → atomi<br />
bërthama<br />
elektronet<br />
bërthama<br />
neutronet<br />
protonet<br />
Lënda:<br />
Kimia 7<br />
Reflektimi: U drejtohen nxënësve pyetjet:<br />
1. Çfarë është atomi?<br />
2. Nga cilat grimca është i përbërë atomi? Po bërthama?<br />
3. Nga se është e përbërë lënda?<br />
4. Argumentoni se pse atomi është elektroasnjanës.<br />
5. Pse është quajtur model planetar modeli i ndërtimit të atomit i Radhëfordit?<br />
Gjej ngjashmëritë.<br />
Detyrë shtëpie:<br />
Ndërtoni modelin e një atomi me plastelinë ose me karton dhe silleni në klasë.<br />
Objektivat:<br />
Mjetet:<br />
Fjalë kyç:<br />
Moli. Mol-atomi<br />
Në fund të orës së mësimit, nxënësi të jetë i aftë:<br />
1. Të interpretojë molin në lidhje me masën e substancës.<br />
2. Të përkufizojë dhe interpretojë numrin e Avogadros.<br />
3. Të zbatojë në praktikë njohuritë për molin dhe numrin e Avogadros.<br />
teksti, kuti shkrepëse, qese me kikirikë etj.<br />
mol, mol-aton, numri i Avogadros.<br />
Struktura e mësimit: E R R<br />
Evokimi (kllaster, demonstrim):<br />
Mësuesi/ja u kërkon nxënësve të vizatojnë disa bashkësi sendesh, si p.sh.: një qese<br />
me karamele, një qese me kikirikë ose një qese me oriz etj.<br />
Detyra ka për qëllim:<br />
a- lidhjen e njësisë matëse me numrin e pjesëve përbërëse;<br />
b- përcaktimin e njësisë matëse;<br />
c- të aplikojë njehsimin e numrit të atomeve për çdo substancë.<br />
U drejtohet nxënësve pyetja: - Si mund të llogarisim numrin e kokrrave të kikirikëve,<br />
të karameleve apo të orizit pa i numëruar ato?<br />
Vlerësohen përgjigjet e tyre dhe demonstrohet një mënyrë e thjeshtë: në qoftë se<br />
do të peshojmë një kokërr kikirik dhe më pas do të peshojmë të gjithë qesen, do të jemi<br />
në gjendje që me një veprim të thjeshtë matematik të llogarisim numrin e kokrrave pa i<br />
numëruar ato.<br />
Diskutohet për mënyrën e llogaritjes dhe vlerësohet gjetja e saktë e saj.<br />
Theksohet se në mënyrë të ngjashme veprojmë edhe për të numëruar atomet që<br />
ndodhen në një substancë, si te Cl, C etj.<br />
Shkruan në dërrasën e zezë N a<br />
= numri i atomeve të një substance apo të një elementi.<br />
28