You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Tema 1. Janë në shërbimin tim<br />
<br />
KAPITULLI IV<br />
SHËRBIMET NË KOMUNITET<br />
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të tregojë jo më pak se tri shërbime që i ofrohen qytetarëve bazuar në<br />
materialin e dhënë.<br />
• Të diskutojë mbi rëndësinë e shërbimeve në jetën e njerëzve.<br />
• Të ofrojë zgjidhje të situatave pro+blemore bazuar në përvojat vetjake.<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
shërbim, ndihmesë.<br />
teksti i nxënësit.<br />
<br />
Aftësitë: të përshkruarit, të diskutuarit, të shprehurit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Imagjinatë e drejtuar<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Studim rasti<br />
Përforcimi<br />
Punë në dyshe, lojë në role<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi: Imagjinatë e drejtuar<br />
Imagjinoni një qytet pa spitale dhe ambulanca.<br />
- Çfarë do të ndodhte<br />
- Si do t’ia bënin njerëzit që kishin nevojë urgjente për mjekun<br />
Nxënësit japin idetë e tyre.<br />
Mësuesi/ja prezanton objektivat e orës së mësimit.<br />
- Sot do të mësojmë më shumë për shërbimet që iu ofrohen njerëzve në komunitet dhe sa të<br />
rëndësishme janë për njerëzit këto shërbime.<br />
Ndërtimi i njohurive: Studim rasti<br />
- Sot Iliri do të na tregojë një ngjarje që ka ndodhur në familjen e tij.<br />
Lexohet tregimi nga mësuesi/ja ose nga një nxënës. Më pas nxënësve iu drejtohen pyetjet e mëposhtme.<br />
- Çfarë kishte rënë në fshatin e Ilirit<br />
- Për çfarë kishte nevojë mamaja e Ilirit<br />
- Si erdhi ai<br />
- Çfarë lajmi të gëzuar iu dha babi në telefon<br />
- Pse Iliri ia vuri emrin Shpëtim<br />
Punohet rubrika ku jepen sqarime mbi shërbimet në komunitet. Nxënësit nënvizojnë me laps shërbimet, të<br />
cilat ilustrohen me figurat.<br />
Punohet situata problemore. Në këtë situatë nxënësit diskutojnë mbi ndihmën që punonjësi i policisë u ofron<br />
fëmijëve për të kaluar rrugën. Nxënësit diskutojnë dhe për rëndësinë e spitaleve, zjarrfikësve etj.<br />
Nxënësit tregojnë përvoja të tyre në spitale, kopshte, këndet sportive etj.<br />
Përforcimi: Punë në dyshe, lojë në role<br />
Listoni shërbimet që ofrohen në komunitetin tënd.<br />
Nxënësit lexojnë punët e tyre.<br />
Lojë në role.<br />
Dy-tri grupe nxënësish ndërtojnë dialogë midis të sëmurit dhe mjekut. Mësuesi/jam mund të tregojë dhe ndonjë<br />
gazmore për fëmijë në rastet kur nxënësit hiqen si të sëmurë për të mos shkuar në shkollë, sigurisht duke nxjerrë<br />
mesazhin se nuk është mirë të shtiremi si të sëmurë, sepse shqetësojmë prindërit dhe mësuesit në shkollë.<br />
Vlerësohen nxënësit për pjesëmarrjen e tyre dhe idetë e ofruara.<br />
<br />
Detyrë shtëpie. Shkruani detyrat që mendoni se ka një polic. Pastaj tregojani<br />
një polici. A i keni gjetur mirë ato<br />
109