Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />
Tema 5. Udhëtimet<br />
<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të tregojë tri llojet e rrugëve që përdoren në udhëtime bazuar në përvojën e tij/saj.<br />
• Të listojë jo më pak se 4 mjete të udhëtimit bazuar në figura.<br />
• Të përshkruajë një udhëtim të kryer me familjen e tij/saj.<br />
• Të përzgjedhë një mënyrë udhëtimi dhe arsyet e përzgjedhjes.<br />
<br />
<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
udhëtim, udhëtar, transport.<br />
album me mjetet e udhëtimit, foto të udhëtimeve.<br />
Aftësitë:<br />
të shprehurit, të diskutuarit, të përshkruarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Përforcimi<br />
Diskutim idesh<br />
Pyetje-përgjigje, studime rasti<br />
Diskutim<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi: Diskutim idesh<br />
Mësuesi/ja u drejton nxënësve pyetjen:<br />
për kënaqësi<br />
- Pse udhëtojnë njerëzit<br />
për të pushuar<br />
për të parë vende të tjera<br />
për të njohur njerëz të tjerë<br />
për të njohur kulturën e popujve<br />
të tjerë etj.<br />
- Sot së bashku do të flasim për udhëtimet, mjetet që përdorim për udhëtime.<br />
Ndërtimi i njohurive: Pyetje-përgjigje, studime rasti<br />
Leximi i informacionit për udhëtimet. Nxënësit orientohen të dallojnë fjalët me ngjyrë të kuqe. Drejtohen<br />
pyetje nga mësuesi/ja.<br />
- Cilat janë rrugët në të cilat udhëtojnë njerëzit<br />
- Me se realizohen udhëtimet<br />
Ilustrohen llojet e rrugëve me figurat.<br />
Me laps nxënësit shkruajnë poshtë mjetit emrin e tij. Diskutojnë për mjetet dhe pëlqimet që ata kanë.<br />
Nxënësit ofrojnë përvojat e tyre mbi makinat që kanë familjet e tyre, si dhe dëshirës për mjete që ata do të<br />
donin t’i kishin. Mësuesi/ja i informon nxënësit se në Shqipëri po zhvillohet shumë turizmi detar dhe po shtohet<br />
përdorimi i jahteve të madhësive të ndryshme.<br />
- Ka dhe një mënyrë tjetër të udhëtimit: udhëtimi me fantazi, si Aladini me Xhazminën, me tapetin e tij fluturues.<br />
Punohen situatat problemore.<br />
Në situatën e parë nxënësit diskutojnë mbi udhëtimet që ata kanë realizuar në shtetet fqinje, mjetet me të<br />
cilat kanë udhëtuar dhe emocionet që kanë kaluar.<br />
Në situatën e dytë ofrojnë mendimin e tyre mbi mënyrën e udhëtimit që duhet të bëjnë nxënësit dhe arsyen<br />
Më mirë të ecin më këmbë, sepse fshati është afër dhe iu bën mirë për shëndetin një ecje e tillë.<br />
Përforcimi: Diskutim<br />
Nxënësit nxjerrin albumet me foto nga udhëtimet dhe i tregojnë njëri-tjetrit mbi mjetet, me çfarë punonin<br />
mjetet dhe nëse ishin të dëmshëm për mjedisin këto mjete.<br />
<br />
Detyrë shtëpie. Me fantazinë tuaj shpikni një mjet udhëtimi që njerëzit do të shpikin për<br />
të udhëtuar pas shumë vitesh kur ti të jesh rritur. Nëse ju pëlqen vizatojeni atë.<br />
117