You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />
Tema 1. Individi<br />
<br />
KAPITULLI I<br />
INDIVIDËT DHE GRUPI<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë individin nga veçoritë e tij/saj morale dhe shoqërore.<br />
• Të diskutojë për situatat e dhëna duke iu përgjigjur pyetjeve përkatëse.<br />
• Të dallojë se ku ndryshojnë individët nga njëri-tjetri.<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
individ, sjellje individuale.<br />
teksti, pamje të fëmijëve në klasë dhe familje.<br />
<br />
Aftësitë: të dalluarit, të diskutuarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Bashkëbisedim<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Diskutim problemor<br />
Përforcimi<br />
Veprimtari praktike<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi: Bashkëbisedim<br />
Bashkëbisedohet me nxënësit.<br />
Çdo njeri ka cilësitë e veta.<br />
- Pse Altini dhe Jona, megjithëse janë motër e vëlla ndryshojnë shumë nga njëri-tjetri Nxënësit japin<br />
mendimet e tyre, duke lexuar një nga fragmentet e faqes 4 të tekstit, p.sh.:<br />
Altini i zgjuar, i pëlqen kompjuteri, ha shumë frutat;<br />
Jona punëtore, i pëlqejnë librat, ha shumë ëmbëlsirat.<br />
Nxënësit arrijnë në një përfundim: edhe pse ata janë motër e vëlla janë të ndryshëm, sepse janë dy njerëz<br />
të ndryshëm. Çdo njeri dallohet nga gjinia, pamja, sjellja dhe shijet e tij.<br />
Çdo njeri është një individ. Ai ka cilësitë e tij vetjake, që e dallojnë nga të tjerët. Ai dallohet nga pjesëtarët e<br />
tjerë të familjes dhe të shoqërisë së tij. Ndonëse njerëzit janë të ndryshëm ata duhet ta respektojnë njëri-tjetrin.<br />
Sjellja e zbukuron njeriun. Ajo e bën atë të mirë ose të keq, të bukur ose të shëmtuar. Kjo quhet sjellje<br />
individuale.<br />
Ndërtimi i njohurive: Diskutim problemor<br />
Situata problemore:<br />
- Altini i tregon Jonës ato që ndodhin në klasën e tij. Jona e dëgjon me vëmendje të vëllanë, por nuk<br />
bën të njëjtën gjë si ai. Altini mërzitet.<br />
Pyetje: - Si e shpjegoni sjelljen e Jonës Po ti si vepron në situata të tilla<br />
- Altini e Jona jetojnë në një pallat afër Shtëpisë së të moshuarve. Ata shkojnë shpesh në shtëpinë e<br />
të moshuarve: u recitojnë vjersha, u këndojnë këngë, tregojnë gazmore dhe u çojnë dhurata.<br />
Pyetje: - Cila mendoni ju se është dhurata më e bukur për të moshuarit (Dhurata më e bukur që bëjnë<br />
fëmijët për të moshuarit është sjellja e tyre e mirë. Fëmijët ua bëjnë jetën më të bukur atyre me sjelljen e tyre<br />
të kulturuar.)<br />
Përforcimi: Veprimtari praktike në klasë<br />
Lexoni në tekst disa cilësi dhe i gruponi në dy shtylla. P.sh.: i kujdesshëm - e çrregullt; i zhurmshëm<br />
- i vëmendshëm etj.<br />
Sipas cilësive që grupove diskuto me shokët se cilat tregojnë sjellje të mirë dhe cilat sjellje jo të mirë.<br />
99