21.01.2015 Views

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />

Di Dua të di Mësova<br />

Rruga është për të ecur.<br />

Sa lloj rrugësh kemi<br />

Rrugë detare, ajrore, detare, automobilistike,<br />

të qeta, të ngarkuara, të zhurmshme.<br />

Rrugët e qyteti ndryshojnë<br />

nga ato të fshatit.<br />

Cili institucion i vendos<br />

emrat e rrugëve<br />

Rrugët kanë emër të përveçëm.<br />

Në rrugë vendosen semaforë.<br />

Dua të njihem me rregulloren<br />

e kalimtarëve.<br />

Zbatimi i rregullave ul rrezikshmërinë.<br />

Nxënësit lexojnë informacionin e gjetur dhe diskutojnë për të.<br />

Punohen situatat problemore.<br />

Në situatën e parë nxënësit diskutojnë për rrugët e prishura dhe rreziqet që hasim në to. Nxënësit sjellin<br />

vëzhgimet që kanë kryer çdo ditë në rrugët e tyre të lagjes dhe diskutojnë për to.<br />

Në situatën e dytë nxënësit diskutojnë për nevojën e rrugëve ose të korsive për përdoruesit e biçikletave.<br />

Në situatën e tretë diskutohet për rrethrrotullimet, të cilat zakonisht gjenden në hyrje të qyteteve ose në<br />

qendër të tyre dhe ndihmojnë drejtuesit e automjeteve të lëvizin më mirë në rrugë.<br />

Përforcimi: Lojë me makina<br />

Nxënësit ndahen në grupe dhe improvizojnë rrugë të qeta dhe rrugë të zhurmshme. Nxënësit më pas<br />

diskutojnë mbi problemet që shfaqen në këto rrugë.<br />

<br />

Detyrë shtëpie. Gjeni informacione për rrugët lokale, kombëtare dhe ndërkombëtare.<br />

Përpiquni të gjeni foto të këtyre rrugëve.<br />

Tema 2. Qarkullimi<br />

<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të japë përkufizimin e fjalës qarkullim rrugor.<br />

• Të dallojë mënyrat e ndryshme të qarkullimit.<br />

• Të listojë jo më pak se 2 faktorë të qarkullimit të rregullt.<br />

• Të tregojë jo më pak se 3 mjete që ndihmojnë qarkullimin.<br />

• Të analizojë situatat problemore, duke u bazuar në figurat dhe përvojat e tij/saj.<br />

<br />

Fjalë kyç:<br />

Mjetet:<br />

Aftësitë:<br />

qarkullim, trafik, kujdes.<br />

semafor në një fletë kartoni.<br />

të treguarit, të listuarit, të analizuarit.<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Ndërtimi i njohurive<br />

Përforcimi<br />

Diskutim idesh<br />

Pyetje-përgjigje, diskutim, diagrami i Venit<br />

Lojë<br />

113

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!