21.01.2015 Views

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />

Tema 3. Jam përdorues i rrugës<br />

<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të tregojë jo më pak se dy rregulla të ecjes në rrugë.<br />

• Të dallojë shenjat e dhëna.<br />

• Të diskutojë për rëndësinë e zbatimit të rregullave të qarkullimit në rrugë.<br />

• Të analizojë situatat problemore, duke u ndihmuar nga ilustrimet.<br />

<br />

<br />

<br />

Fjalë kyç:<br />

Mjetet:<br />

Aftësitë:<br />

përdorues i rrugës, kalimtar.<br />

shenja të qarkullimit rrugor, foto të rrugëve.<br />

të dalluarit, të diskutuarit, të analizuarit.<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Ndërtimi i njohurive<br />

Përforcimi<br />

Lapsat në mes<br />

Lexim zinxir dhe koment<br />

E vërtetë apo e gabuar<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Parashikimi: Lapsat në mes<br />

Nxënësit ndahen në grupe. Iu kërkohet që secili prej tyre të shkruajë nga një rregull të ecjes në rrugë.<br />

Nxënësit kanë mësuar dhe në klasën e dytë rregulla të tilla. Mësuesi/ja afrohet në grupet e nxënësve dhe i<br />

drejton lapsin një nxënësi. Nxënësi lexon rregullin që ka shkruar.<br />

Pasi mbaron veprimtaria mësuesi/ja i prezanton nxënësve se çfarë do të mësojnë sot.<br />

Ndërtimi i njohurive: Lexim zinxhir dhe koment<br />

Lexohen rregullat zinxhir dhe diskutohet rreth tyre. Nxënësit mund t’i konkretizojnë rregullat me fotot e<br />

rrugëve që kanë sjellë.<br />

Më pas komentohen shenjat paralajmëruese. Mësuesi/ja kërkon që nxënësit t’i komentojnë ato.<br />

Shpesh në klasë ka nxënës që kanë njohuri të mira për këto shenja. Mësuesi/ja i lavdëron dhe i inkurajon<br />

për njohuritë e tyre, vëmendjen që ata kanë treguar gjatë ecjeve në rrugë të ndryshme.<br />

Komentohen dhe shenjat e spitalit, restorantit dhe telefonit, të cilat gjenden në rrugë të ndryshme ose në<br />

qytete.<br />

Ilustrohen dhe diskutohen figurat ku nxënësit japin idetë e tyre të ecjes në rrugë.<br />

Punohen situatat problemore në dyshe. Nxënësit diskutojnë mbi këto situata.<br />

Përforcimi: E vërtetë apo e gabuar<br />

Nxënësit në dyshe punojnë thëniet, të cilat janë shkruar në një fletë muri nga mësuesi/ja.<br />

V G Këmbësorët ecin në rrugë.<br />

V G Makinat duhet të ecin në trotuar.<br />

V G Në rrugët pa vija të bardha kalohet në pjesën më të gjerë të saj.<br />

V G Ne jemi përdorues të mirë të rrugës kur respektojmë semaforin,<br />

<br />

shpejtësinë dhe largësinë midis automjeteve.<br />

Detyrë shtëpie. Shkruani një mesazh që ti more në mësimin e sotëm.<br />

115

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!