21.01.2015 Views

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

Edukata shoqërore 3 - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />

Detyrë shtëpie. Nxënësit ndahen në grupe dhe u jepet detyrë:<br />

o Grupi i parë: Flisni me prindërit dhe sillni raste kur shtetasi ka nevojë për<br />

ndihmën e gjykatës.<br />

o Grupi i dytë: Intervistoni një punonjës policie se në cilat raste ata ndihmojnë<br />

fëmijët në nevojë.<br />

o Grupi i tretë: Sillni foto të ndryshme ku të tregohet se si bashkia apo<br />

komuna juaj ka ndihmuar banorët e saj.<br />

Tema 3. Edhe ne ndihmojmë<br />

<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />

• Të diskutojë mbi figurat e dhëna në tekst.<br />

• Të tregojë raste të punëve të dobishme në ndihmë të komunitetit.<br />

• Të vlerësojë punën në komunitet si një cilësi të qytetarit/es së mirë.<br />

<br />

<br />

Fjalë kyç:<br />

Mjetet:<br />

Aftësitë:<br />

ndihmë, dobi.<br />

teksti i nxënësit.<br />

të diskutuarit, të shprehurit, të vlerësuarit.<br />

Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />

Parashikimi<br />

Pyetje-përgjigje<br />

Ndërtimi i njohurive<br />

Diskutim mbi figurat<br />

Përforcimi<br />

Veprimtari konkrete<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Parashikimi: Pyetje-përgjigje<br />

- Si mund të ndihmojmë në komunitet<br />

- Çfarë punësh mund të kryejmë ne fëmijët<br />

Nxënësit japin idetë e tyre.<br />

Mësuesi/ja i prezanton temën e re mësimore, ku ata do të mësojnë mbi punët që kryejnë moshatarët e tyre<br />

në komunitet.<br />

Ndërtimi i njohurive: Diskutim mbi figurat<br />

Nxënësit ndahen në 4 grupe. Çdo grup duhet të komentojë 2 figura. Nxënësit mund të shkruajnë komentet<br />

e tyre në një letër dhe më pas të prezantojnë punën e tyre.<br />

- Mësuesi/ja kërkon që ata të krahasojnë veprimtaritë e fëmijëve në figura me veprimtaritë e tyre.<br />

Përforcimi: Veprimtari konkrete<br />

Gjatë kësaj ore mësuesi/ja mund të iniciojë një punë të thjeshtë në komunitet.<br />

P.sh.: ujitja e pemëve në trotuarin afër shkollës ose përgatitjen e posterave për mbajtjen pastër të qytetit.<br />

Për përgatitjen e posterave puna mund të fillojë gjatë kësaj ore dhe të vazhdojë dhe në orën tjetër, që mund<br />

të jetë një orë e lirë.<br />

Gjatë kësaj ore mund të planifikohet dhe një vizitë në Shtëpinë e të moshuarve të qytetit.<br />

E rëndësishme është që nxënësit të ndjenë kënaqësinë që sjell puna në ndihmë të komunitetit dhe njerëzve<br />

në nevojë.<br />

111

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!