You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “<strong>Edukata</strong> shoqërore 3”<br />
një copë xham nga një shishe e thyer që ndodhej në rërë. Prindërit e çuan në ambulancë. Sa keq Elës do t’i<br />
duhen ditë për t`u shëruar. Duke qarë ajo thotë: Mirupafshim pushime në det!<br />
- Kush mendoni se e ka fajin<br />
- Çfarë duhet bërë që të mos përsëriten raste të tilla<br />
Nxënësit japin përgjigjet e tyre. Duhet këmbëngulur që nxënësit të arrijnë në përfundimin se të gjithë kemi<br />
faj. Faj kanë personat që e kanë hedhur, faj kanë personat që i kanë parë dhe nuk i kanë kritikuar, pastruesi i<br />
plazhit që nuk është treguar i përgjegjshëm për pastrimin e rërës.<br />
Nxënësit japin mendimet e tyre se si mund ta mbajmë pastër mjedisin në plazh.<br />
<br />
Detyrë shtëpie. Gjatë rrugës për në shtëpi vëzhgoni ndryshimet që ka bërë njeriu<br />
në mjedis dhe shkruani 4 ndryshime që ju duken interesante dhe të këndshme.<br />
Shënim: Shkollat janë të pajisura me botimin e REC-ut për edukimin mjedisor, i cili shoqërohet dhe me DVD<br />
ku ndodhen filma vizatimorë, të cilët japin mesazhe të këndshme në lidhje me ruajtjen e mjedisit. Tashmë<br />
shkollat janë pajisur dhe me video-projektor. Shfrytëzojini dhe do të kaloni një orë të bukur dhe konkrete më<br />
nxënësit tuaj.<br />
Gjithashtu shkollat e Tiranës janë pjesë e projekteve të ndryshme mjedisore.<br />
Integroni edukatën shoqërore me veprimtarinë ekstrakurrikulare në tema të tilla.<br />
Tema 2. Unë e ruaj mjedisin tim<br />
<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë veprimet e dobishme dhe të dëmshme të njeriut në mjedis.<br />
• Të përshkruajë ndryshimet në mjedis bazuar në figurat, filmat vizatimorë.<br />
• Të krijojë mesazhe të ruajtjes dhe mbrojtjes së mjedisit.<br />
• Të analizojë situatat problemore duke iu përgjigjur pyetjeve.<br />
<br />
Parashikimi: Film vizatimor<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
Aftësitë:<br />
shndërrim, ruaj mjedisin, qëndrim kritik.<br />
teksti i nxënësit, video-projektor, DVD e edukimit mjedisor.<br />
të dalluarit, të përshkruarit, të krijuarit, të analizuarit.<br />
Parashikimi<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Përforcimi<br />
Film vizatimor<br />
Diskutim, analizë situatash<br />
Vëzhgo-nxirr mesazhe<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Filmi vizatimor “Njeriu dhe natyra”.<br />
Shfaqet filmi dhe iu kërkohet nxënësve të diskutojnë se si e kuptuan atë.<br />
Njeriu i mori gjithçka natyrës. Ajo u shkatërrua dhe njeriu mbeti vetëm me paratë etj. Ç’të bënte tani me to<br />
Nxiten nxënësit të japin idetë e tyre mbi mesazhin që përcjell filmi.<br />
Ndërtimi i njohurive: Diskutim, analizë situatash<br />
Diskutim mbi fotot e dhëna në tekst. Lexohet informacioni për mjedisin.<br />
Punohet situata problemore. Nxënësit diskutojnë në bazë të pyetjeve.<br />
121