01.12.2012 Views

1. Edukata 1-5

1. Edukata 1-5

1. Edukata 1-5

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Mësimi 4.5. Të mësojmë të rrimë së bashku<br />

Objektivat: Në Përfundim të mësimit nxënësit do të jenë të aftë:<br />

- të listojnë dy rregulla të sjelljes në familje, shkollë dhe shoqëri;<br />

- të tregojnë se si mund të ndikojnë për të krijuar atmosferë miqësore në mjedisin ku<br />

jeton;<br />

- të bëjnë dallimin midis botës së kafshëve dhe asaj të njerëzve (sjelljet).<br />

Mjetet e punës: Libri i nxënësit, foto të ndryshme për mësimin, lapsa, fletë formati,<br />

shkumësa me ngjyra etj.<br />

Fjalë kyç: të lumtur, shokë, së bashku, problem, kënaqësi.<br />

Aftësi: të folur, të diskutuar, të shkruar.<br />

STRUKTURA PNP METODA TEKNIKA VEPRIMTARI<br />

Parashikim Rrjeta e merimangës Lojë E gjithë klasa<br />

Ndërtimi i njohurive Diskutim, komente Bisedë e lirë, lexim teksti E gjithë klasa<br />

Përforcim Shkrim i shpejtë Caktojmë rregulla Në grup<br />

ZHVILLIMI I MËSIMIT<br />

Parashikim - Rrjeta e merimangës<br />

Vendoset klasa në formë rrethi. Një nxënës mban në dorë një rokele peri. Pasi ka thënë një<br />

rregull që zbatohet në familje, shkollë ose shoqëri ja hedh rokelen me pe një shoku tjetër,<br />

i cili duhet të thotë një tjetër rregull. Nxënësi i dytë ja hedh një tjetër shoku/shoqeje që<br />

edhe ai/ajo duhet të thotë një rregull e kështu me radhë.<br />

Ndërtim i njohurive - Diskutime komente<br />

Hapen librat e vazhdon puna me to. Nxënësit të nxitur nga mësuesi/ja komentojnë fotot.<br />

Ata tregojnë gjendjen emocionale të personazheve të çdo fotoje.<br />

Punë në grupe<br />

Detyra <strong>1.</strong> Duke u bazuar në fjalët e shkruara dhe në foton e librit nxënësit ndërtojnë një<br />

ngjarje. Lexohet puna e çdo grupi.<br />

Detyra 2. Mësuesja i nxit nxënësit të flasin për kafshët, si jetojnë, si sillen me njëri-tjetrin<br />

etj. Dilet në përfundimin se edhe kafshët kanë grupimet e tyre sipas llojit. Çdo grup ka<br />

rregullat e veta. Ata komunikojnë, argëtohen, punojnë. Ata i kanë të ndara detyrat. P.sh.<br />

nëna e harabelave ndërton folenë për të vegjlit si dhe ju siguron atyre ushqim derisa ata të<br />

jenë të gatshëm të fluturojnë. Kanguri e mban të voglin me vete në një xhep që ka përpara<br />

derisa ai të ecë vetë pa vështirësi.<br />

Përforcim - Shkrim i shpejtë<br />

Në një fletë formati nxënësit në grupe shkruajnë ndryshimet dhe të përbashkëtat midis<br />

njerëzve dhe kafshëve.<br />

27

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!