You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Edukata shoqërore 1”<br />
Tema 2. Unë dhe ju<br />
<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë veten nga të tjerët.<br />
• Të dallojë të tjerët mbi bazën e tipareve të jashtme.<br />
• Të vizatojë 2-3 figura njerëzish me tipare të ndryshme sipas dëshirës së tij/saj.<br />
<br />
Parashikimi: Prezantimi<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
Aftësitë:<br />
djalë, vajzë, i madh, i vogël, ngjyrat e lëkurës.<br />
teksti i nxënësit, letër, lapsa.<br />
të dalluarit, të vizatuarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Prezantimi<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Vështrim krahasues<br />
Përforcimi<br />
Vizatim i drejtuar<br />
<br />
Zhvillimi<br />
i mësimit<br />
Sot miqtë tanë, Eri dhe Jona, do të na tregojnë për veten e tyre dhe si i dallojnë ata njerëzit e tjerë.<br />
- Mësuesi/ja prezanton veten e tij/saj.<br />
Unë jam grua/burrë.<br />
Jam ____ vjeç.<br />
P.sh.: nëse është grua. Jam e gjatë, pak e shëndoshë, flokët i kam ngjyrë kafe, sytë e zinj. Më pëlqen të<br />
vishem bukur. Vesh fustane, funde, pantallona, sandale, këpucë.<br />
Në klasën tonë kemi ____ djem dhe ____ vajza.<br />
Ndërtimi i njohurive: Vështrim krahasues<br />
Ngrihen nxënësit me radhë që të thonë gjininë, moshën, si dhe të përshkruajnë pamjen e tyre (ngjyrën e<br />
flokëve, e syve, e lëkurës etj.), pra, nxënësit duhet të arrijnë në përfundimin se ne ndryshojmë nga:<br />
- gjinia: djalë, vajzë, burrë, grua; (mashkull- femër);<br />
- mosha: i vogël, i rritur, i plakur; (sa vjeç jemi);<br />
- paraqitja: ngjyra e flokëve, e syve, e lëkurës etj.; (pamja e jashtme).<br />
Gjithashtu nxënësit plotësojnë edhe pikën e parë të rubrikës “Puno dhe ti”.<br />
Përforcimi: Vizatim i drejtuar<br />
Në rubrikën “Puno dhe ti”, nxënësit punojnë më pikën 2 të kësaj rubrike, duke i vizatuar tiparet sipas<br />
dëshirës. Pasi mbarojnë i krahasojnë vizatimet me njëri-tjetrin.<br />
<br />
Detyrë shtëpie. Punoni rubrikën “Puno me prindërit”, në faqen 7 të tekstit.<br />
Për orën tjetër sillni foto nga familja.<br />
10