Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Edukata shoqërore 1”<br />
Vajza flet shumë, kurse djali mërzitet nga sjellja e saj.<br />
Djali dëshiron të pikturojë, kurse shoku i tij të luajë me makinë.<br />
Shijet janë të ndryshme.<br />
Elës i pëlqen torta, Benit i pëlqejnë frutat, Olës i pëlqen bifteku, kurse Marinit i pëlqen pica.<br />
Luajmë së bashku. Qarko ushqimin që të pëlqen, lodrën që të pëlqen, mjetet e punës dhe kafshët.<br />
Nxënësit punojnë dhe më pas i tregojnë njëri-tjetrit dëshirat. Nxënësit gjejnë se kanë edhe dëshira të<br />
përbashkëta.<br />
Përforcimi: Rrjeti i diskutimit<br />
Shoku yt i ngushtë (ose shoqja) duhet të ketë të njëjtat dëshira ashtu si dhe ti.<br />
- Por, nëse nuk i ka, a mbetet më shoku ose shoqja jote e ngushtë<br />
Nxënësit diskutojnë për shokët e tyre. Ata mund të arrijnë në përfundime të ndryshme dhe inkurajohen për<br />
mendimet e tyre.<br />
Tema 3. Jemi të përgjegjshëm<br />
<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të listojë 2-3 përgjegjësi sipas mjedisit ku vepron.<br />
• Të njohë detyrat e tij/saj.<br />
• Të diskutojë mbi rëndësinë e përgjegjësitë e tij/saj, sipas mjedisit ku vepron<br />
në bazë të shembujve.<br />
<br />
<br />
Parashikimi: Imagjinatë e drejtuar<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
Aftësitë:<br />
përgjegjësi, detyrë.<br />
teksti i nxënësit.<br />
të listuarit, të diskutuarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Imagjinatë e drejtuar<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Përforcimi<br />
Komento-diskuto<br />
Rrjeti i diskutimit<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Imagjinoni një ditë shkolle ku nxënësit të mos vinë në orën 7:45, por kur të duan ata.<br />
- Si mendoni se do të shkojë mësimi atë ditë Nxënësit japin idetë e tyre.<br />
Do të kishte zhurmë.<br />
Mësimi nuk do të zhvillohej si duhet.<br />
Nxënësit nuk do të bënin dot abetare, matematikë etj.<br />
Atëherë që të mos ndodhin këto, në shkollë duhet të zbatojmë disa detyra, të cilat do t’i zbulojmë nga<br />
miqtë tanë, pra nga Jona dhe Eri.<br />
18<br />
Ndërtimi i njohurive: Komento-diskuto<br />
Nxënësit orientohen të shohin figurat.