Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Edukata shoqërore 1”<br />
KAPITULLI III<br />
TË BASHKËVEPROJMË<br />
Tema 1. Jemi së bashku<br />
<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë shokët e tij, duke i klasifikuar ata (klasë, lagjeje...).<br />
• Të dallojë grupin nga një individ.<br />
• Të krahasojë grupet shoqërore.<br />
<br />
<br />
Anëtar<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
Aftësitë:<br />
grup, anëtar, së bashku.<br />
fotografi me pjesëtarë të familjes, shokët e klasës, lagjes, skuadrës.<br />
të dalluarit, të krahasuarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Stuhi mendimesh<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Përforcimi<br />
Veprimtari e lirë<br />
Punë në grupe<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi: Stuhi mendimesh<br />
Mësuesi/ja thërret emrat e disa nxënësve të klasës. (Klajdi, Aldoja, Redi ...)<br />
Pyeten nxënësit: - Çfarë formoni së bashku ju (grup fëmijësh)<br />
Pjesëtarët e grupit quhen ndryshe dhe anëtarë.<br />
- Trego ç’lloj anëtari je ti<br />
i klasës<br />
i shoqërisë<br />
i familjes<br />
Ndërtimi i njohurive: Veprimtari e lirë<br />
Mësuesi/ja nxjerr disa nxënës para klasës dhe prezantohen kështu:<br />
Unë jam ____________ .<br />
Nxënësi dhe mësuesi/ja plotësojnë: nxënësi im, shoku im i klasës, shoku im i lagjes, kushëriri im.<br />
Vendosni fotot ku keni dalë në grup (familje, klasë, lagje, shokë skuadre).<br />
Ndiqet puna e nxënësve bankë më bankë.<br />
24<br />
Përforcimi: Punë në grupe<br />
Ndahet klasa në dy grupe. Zhvillohet me nxënësit një konkurs.<br />
o Grupi i parë thotë anëtarin e grupit.<br />
o Grupi i dytë gjen grupin të cilit i përket, p.sh.:<br />
Anëtar klase shokë klase.<br />
Anëtar familje pjesëtar familje.<br />
<br />
Detyrë shtëpie. Kërkojuni prindërve t`iu tregojnë për grupet ku bëjnë pjesë ata.