You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Edukata shoqërore 1”<br />
Tema 1. Unë dhe shokët<br />
<br />
KAPITULLI II<br />
UNË DHE TË TJERËT<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë shokët /shoqet e tij/saj sipas mjedisit ku vepron.<br />
• Të diskutojë për veprimet dhe lojërat që luan në grup.<br />
• Të luajë lojën me dëshirë.<br />
<br />
<br />
Parashikimi: Bisedë<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
Aftësitë:<br />
shok, shoqe, lojë, grup.<br />
teksti i nxënësit, një shami.<br />
të dalluarit, të diskutuarit, të luajturit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Bisedë<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Përforcimi<br />
Komento-diskuto dhe vizatim<br />
Lojë, pyetje-përgjigje<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Mësuesi/ja nis një bisedë me nxënësit.<br />
Sot do të tregojmë për shokët dhe shoqet tona. Po e nis nga vetja ime.<br />
Unë tani jam e rritur. Kam edhe shokë e shoqe. Kam shokë këtu në shkollë, ku unë punoj, kam shokë në<br />
lagjen ku kam banuar kur isha e vogël dhe në lagjen ku banoj tani. Kam dhe shokë dhe shoqe të shkollës kur<br />
kam qenë nxënëse. Disa prej tyre i takoj përditë. Disa i takoj më rrallë ose janë larg dhe flas në telefon.<br />
Ka ndonjëri nga ju dëshirë të na tregojë për një shok/shoqe të ngushtë.<br />
Nxënësit nxiten të tregojnë pa drojë.<br />
Ndërtimi i njohurive: Komento-diskuto dhe vizatim<br />
Le të njihemi me shokët e Erit dhe të Jonës. Nxënësit orientohen të shohin figurat. Autorja dhe piktorja i<br />
kanë grupuar shokët e tyre në tri grupe. Le t’i shohim me radhë ato.<br />
o Grupi i parë janë shokët e klasës. Si mundët ta dalloni<br />
Uniforma, çantat e shkollës, librat.<br />
o Grupi i dytë janë shokët e skuadrës. Si i dalluat Uniforma e një skuadre futbolli.<br />
- Po ju bëni pjesë në ndonjë skuadër Nxënësit nxiten të tregojnë për veprimtaritë sportive ku ata bëjnë pjesë.<br />
o Grupi i tretë janë shokët e lagjes, pra shokët e vendit ku ata banojnë. Ata janë duke luajtur me lodrat që<br />
iu pëlqejnë.<br />
Nxënësit inkurajohen të tregojnë për shokët e tyre të lagjes.<br />
Nxënësit orientohen të shohin figurat dhe të diskutojnë rreth tyre.<br />
Shokët e klasës mësojnë dhe ndihmojnë njëri-tjetrin.<br />
Me shokët e lagjes ndërtojmë shtëpi prej kartoni, lajmë qenin, me shokët e skuadrës luajmë,<br />
Vizatim<br />
Nxënësit mund të vizatojnë sipas dëshirës shokun ose shoqen e klasës, skuadrës, lagjes.<br />
Nxënësit i tregojnë njëri-tjetrit vizatimet dhe i komentojnë mes tyre.<br />
16