You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Edukata shoqërore 1”<br />
KAPITULLI V<br />
SIGURIA DHE MBROJTJA<br />
Tema 1. Në rrugë<br />
<br />
<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi të jetë i aftë:<br />
• Të tregojë 2-3 rregulla të ecjes në rrugë.<br />
• Të dallojë shenjat e semaforit.<br />
• Të luajë lojën e semaforit.<br />
• Të diskutojë mbi rëndësinë e respektimit të rregullave të ecjes në rrugë<br />
bazuar në përvojën e tij/saj.<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
Aftësitë:<br />
semafor, shenja, rregull, ndalo, kujdes, kalo.<br />
teksti i nxënësit, tabelë me shenjat e semaforit.<br />
të treguarit, të diskutuarit, të dalluarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Imagjinatë e drejtuar<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Përforcimi<br />
Veprimtari e drejtuar, diskutim<br />
Lojë<br />
<br />
Zhvillimi<br />
i mësimit<br />
Parashikimi: Imagjinatë e drejtuar<br />
Imagjinoni se jetoni në një qytet ku ka shumë motorë, makina, biçikleta. Në rrugët e qytetit nuk ka<br />
semaforë, policë trafiku. Makinat ecin shpejt, njerëzit e kanë të vështirë të dalin në rrugë.<br />
- Si mund ta vazhdojmë përshkrimin e qytetit.<br />
- Si mund ta quajmë një qytet të tillë<br />
Qyteti i makinave të çmendura. Qyteti pa semaforë.<br />
- Ç`do të ndodhte në këtë qytet (Aksidente, përplasje makinash, trafik.)<br />
- Po qyteti ynë a ngjan me qytetin që imagjinuam Pse nuk ngjan<br />
- Çfarë keni vënë re në rrugë (Ka semaforë, policë, trotuare, vija të bardha.)<br />
Të gjitha këto ne do t’i shohim në figurat e tekstit.<br />
Lexohet rubrika “Çfarë do të mësoj”.<br />
Ndërtimi i njohurive: Veprimtari e drejtuar, diskutim<br />
Në figurën e parë Eri dhe Jona na tregojnë drejtimet e lëvizjes së makinave në rrugë. Një rrugë mund të<br />
ketë dy kalime, por edhe më shumë, si në rastin e autostradave. Rregulluesi kryesor i lëvizjes së makinave<br />
në rrugë është semafori.<br />
Mësuesi/ja i pyet nxënësit nëse iu kujtohet poezia për semaforin “Semafori flet me sy”.<br />
Nxënësit diskutojnë për figurat dhe rregullat e ecjes në rrugë.<br />
- Unë e kaloj rrugën kur më thotë semafori.<br />
- Unë eci në vijat e bardha.<br />
38