Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Edukata shoqërore 1”<br />
Tema 1. Jemi të sjellshëm<br />
<br />
KAPITULLI IV<br />
RREGULLAT<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të thotë shembuj sjelljesh të mira.<br />
• Të dallojë llojet e sjelljeve.<br />
• Të kërkojë falje kur gabon.<br />
<br />
<br />
Parashikimi: Improvizime<br />
Fjalë kyç:<br />
Mjetet:<br />
Aftësitë:<br />
sjellje e mirë, sjellje e gabuar.<br />
teksti, pamje me sjellje të ndryshme, përralla “Aventurat e Pinokut”.<br />
të dalluarit, të treguarit.<br />
Struktura PNP Metoda, teknika e veprimtari Koha<br />
Parashikimi<br />
Improvizime<br />
Ndërtimi i njohurive<br />
Bashkëbisedojmë<br />
Përforcimi<br />
Analizë personazhi<br />
<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Të lutem!<br />
Mirupafshim!<br />
Fjalët magjike<br />
Faleminderit!<br />
Më fal!<br />
Urdhëro!<br />
- Ç’ndodh kur nuk i përdorim fjalët magjike (Tregohemi të pasjellshëm.)<br />
Në klasë improvizohen situata dhe dialogë të vegjël, kur sillemi mirë dhe në mënyrë të gabuar.<br />
Në dyqan: - Teta shitëse dua një fletore. - Patjetër.<br />
Sjellje e gabuar, sepse mungojnë fjalët magjike: Të lutem! Faleminderit! Mirupafshim!<br />
Në klasë: - Të lutem, Xhoi, më jep pak lapsin e kuq.<br />
- Urdhëro, Elma!<br />
- Faleminderit!<br />
Sjellje e drejtë, sepse janë përdorur fjalët magjike.<br />
Ndërtimi i njohurive: Bashkëbisedojmë<br />
Hapet teksti në faqen 34.<br />
Shëno me X sjelljet jo të mira të fëmijëve. Trego arsyet e këtyre sjelljeve.<br />
Komentohen figurat e tekstit:<br />
Figura 1 - Vajza sillet mirë me shitësen.<br />
Figura 2 - Djali sillet mirë me vajzën në klasë.<br />
Figura 3 - Djali përqesh vajzën që lexon, sillet në mënyrë të gabuar.<br />
Figura 4 - Nipërit nuk bëjnë zhurmë, sepse gjyshja po fle.<br />
Figura 5 - Vajza gris fletën e fletores, sillet në mënyrë të gabuar.<br />
30