Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />
?<br />
?<br />
?<br />
?<br />
Evokimi<br />
Kreu II<br />
QYTETËRIMET E LUMENJVE<br />
Mësimi 6<br />
Tema: Qytetërimet e hershme në luginën e Nilit<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të tregojë ku u zhvilluan qytetërimet e lashta.<br />
• Të listojë veprimtaritë kryesore të egjiptianëve.<br />
• Të argumentojë shprehjen “Egjipti, dhuratë e Nilit”.<br />
Mjetet: teksti, hartë, figura mbi Egjiptin e lashtë, (tempuj, piramida).<br />
Koncepte kryesore: Nil, Tigër, Eufrat, Ind, Huang-he, Jance, qytetërim, gjysmëhënë, oazë gjigante,<br />
lym, shaduf, arkeolog, tempull, shtresa.<br />
Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />
Realizimi i kuptimit<br />
Reflektimi<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Parashikimi me terma paraprakë<br />
INSERT<br />
Lapsa në mes<br />
Evokimi: Parashikimi me terma paraprakë.<br />
Mësuesi/ja shkruan në dërrasën e zezë termat themelorë që kanë të bëjnë me mësimin.<br />
Lumi Nil Qytetërim Egjipt<br />
Mësuesi/ja u thotë nxënësve të lidhin këta terma me njëri – tjetrin dhe të parashikojnë se çfarë mund të<br />
mësojnë sot. Mësuesi/ja nxit nxënësit që t`u përgjigjen këtyre pyetjeve:<br />
- Ishte i gjatë lumi Nil?<br />
- A ishte e madhe lugina e lumit Nil?<br />
- Çfarë klime mendoni ju se kishte atje?<br />
- A ishte Egjipti një shtet i madh dhe i zhvilluar?<br />
Realizimi kuptimit: INSERT.<br />
Gjatë kohës që nxënësit lexojnë mësimin, mësuesi/ja ndërton tabelën e INSERT-it në dërrasë të zezë.<br />
Mësuesi/ja shpjegon përmbajtjen e saj.<br />
Mësuesi/ja bën shpjegimin e simboleve:<br />
Kolona me shenjën Informacioni i ditur.<br />
Kolona me shenjën + Informacioni i ri.<br />
Kolona me shenjën - Informacionin e dinin ndryshe.<br />
Kolona me shenjën ? Informacionin që duan të dinë.<br />
18