Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />
?<br />
?<br />
?<br />
?<br />
Mësimi 7<br />
Tema: Qytetërimi i hershëm në Mesopotami<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të tregojë veçoritë natyrore të territorit të Mesopotamisë dhe popullsitë që jetuan në këtë<br />
vend.<br />
• Të renditë veçoritë ekonomike dhe kulturore të akadëve dhe sumerëve.<br />
• Të krahasojë qytetërimin egjiptian me atë sumer.<br />
Mjetet:<br />
Evokimi<br />
Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />
Realizimi i kuptimit<br />
Reflektimi<br />
hartë (ku tregohet Mesopotamia), dy lapsa (një të kuq dhe një blu), hartë memece.<br />
Koncepte kryesore: vend midis dy lumenjve, sumerët, akadët, bujqësia, tregtia, qytet-shtet.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Bashkëbisedim<br />
Ditari dypjesësh<br />
Punë praktike<br />
Evokimi: Bashkëbisedim.<br />
Hapi I. Mësuesi/ja, duke pasur parasysh se një orë më parë u fol për qytetërimet e lashta u drejton<br />
nxënësve këtë pyetje:<br />
- Ku lindën këto qytetërime? (Në luginat e lumenjve.)<br />
Hapi II. - Pse në luginën e lumenjve? - Çfarë i ofronte ky vend njerëzve?<br />
Nxënësit përgjigjen: ujë, ushqim (peshq), klima ishte e ngrohtë, toka afër lumenjve ishte pjellore.<br />
Nisur nga ky informacion fillestar, mësuesi/ja informon nxënësit se sot do të flasim për një qytetërim, i cili<br />
ashtu si ai i Egjiptit, që u zhvillua në lumin Nil, edhe qytetërimi në Mesopotami u zhvillua midis dy lumenjve<br />
(Tigër dhe Eufrat).<br />
Realizimi i kuptimit: Ditari dypjesësh.<br />
Mësuesi/ja u kërkon nxënësve të lexojnë mësimin, ndërkohë e ndan tabelën në dy pjesë.<br />
Figura, fjalia<br />
Komenti<br />
1. Vend midis dy lumenjve, Tigër dhe Eufrat.<br />
Mesopotamia e Ulët, në Jug.<br />
I.<br />
Mesopotamia<br />
2. Ndahej në tri zona:<br />
Mesopotamia e Mesme, në Qendër.<br />
Mesopotamia e Lartë, në Veri.<br />
II.<br />
Lumenjtë Tigër dhe Eufrat<br />
1. Ndihmuan në zhvillimin e bujqësisë.<br />
2. Zhvilluan rrugët ujore (shërbyen si rrugë ujore).<br />
20