Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />
34<br />
?<br />
?<br />
?<br />
?<br />
Mësimi 14<br />
Tema: Shteti në Indi dhe në Kinë<br />
Objektivat : Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të dallojë veçoritë e kulturës dhe shoqërisë indiane e kineze.<br />
• Të tregojë tiparet e përbashkëta midis budizmit dhe konfucianizmit.<br />
• Të krahasojë organizatat shtetërore të Indisë me ato të Kinës.<br />
• Të përcaktojë organizimin shoqëror të Indisë me atë të Egjiptit.<br />
• Të përcaktojë rrugën që ndoqi shteti në Kinë.<br />
• Të gjykojë rreth Murit Kinez e të nxjerrë rezultatet historike.<br />
Mjete:<br />
teksti, pamje nga Muri Kinez.<br />
Koncepte kryesore: raxha, kasta, induizmi, budizmi, dinastia, Muri i Madh Kinez, Brahma, Vishnu.<br />
Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />
Evokimi<br />
Bashkëbisedim<br />
Realizimi i kuptimit Studim në dyshe<br />
Reflektimi<br />
Diagrami i venit<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi: Bashkëbisedim.<br />
Mësuesi/ja pyet nxënësit:<br />
- A ju kujtohet në mësimet e mëparshme, kur kemi folur që qytetërimet e para lindën rreth ...<br />
Këtu mësuesi/ja ndërpret fjalinë për t’ua lënë nxënësve të japin përgjigjen.<br />
Nxënësit: Qytetërimet e para lindën rreth luginave lumore.<br />
Mësuesi/ja: Kush m`i tregon këto qytetërime? (P.sh., lugina e Nilit → lindi qytetërimi egjiptian)<br />
Nxënësi: lugina e lumenjve Tigër e Eufrat → lindi qytetërimi mesopotam<br />
lugina e lumit Ind → lindi qytetërimi indian<br />
lugina e lumit Huang-he → lindi qytetërimi kinez<br />
Të tëra këto të shkruhen në dërrasën e zezë, në mënyrë që nxënësi t`i ketë më të qarta këto qytetërime.<br />
Realizimi i kuptimit: Studim në dyshe.<br />
Të mbahet klasa nga dy nxënës. Ky është një moment shumë i rëndësishëm në mënyrën e organizimit të<br />
kësaj ore mësimore. Nxënësit e tjerë dëgjojnë me vëmendje, por mund të japin edhe sugjerime.<br />
Hapi I. Puno: të dy nxënësit lexojnë mësimin e ditës.<br />
Hapi II. Kupto: të dy përpiqen ta kuptojnë atë.<br />
Në këtë rast kuptimi mund të jetë një rikujtim i pjesës që lexon.<br />
Hapi III. - Mësoi tjetrit: një partner merr rolin e mësuesit/es.<br />
Në këtë rast, mësuesi/ja për t’i ardhur në ndihmë nxënësit, që merr rolin e tij, e orienton atë nëpërmjet<br />
realizimit të katër hapave:<br />
1. Përcakto pozitën gjeografike të shtetit në fjalë.<br />
2. Trego formacionet shtetërore. Përgjigju pyetjeve:<br />
a) Si lindi shteti në Indi?<br />
b) Kur u formuan formacionet e para shtetërore (koha)?<br />
c) Kush e drejtonte vendin (si quhej)?<br />
3. Organizimi shoqëror, argumento tiparet e shoqërisë.<br />
4. Besimi fetar.