Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />
Pasi nxënësit e realizojnë, mësuesi/ja duhet të fiksojë ata nxënës, të cilët me idetë e tyre treguan fazat e<br />
mësimit. Mësuesi/ja ngre një laps për nxënësin që e ka sjellë, p.sh.: ai ka thënë shkaqet e luftës e kështu me<br />
radhë.<br />
?<br />
Detyrë shtëpie. Ushtrimet 2, 4 në faqen 31, te Fletorja e punës.<br />
?<br />
?<br />
?<br />
?<br />
Mësimi 21<br />
Tema: Besimi dhe kultura te grekët e vjetër<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të tregojë se besimi i grekëve qe një vazhdim i besimit të qyteteve të lashta.<br />
• Të shpjegojë si lindi mitologjia.<br />
• Të renditë veçoritë e arkitekturës greke.<br />
• Të analizojë ndikimin e kulturës greke në qytetet perëndimore.<br />
Mjetet: teksti, figura të marra nga interneti.<br />
Koncepte kryesore: politeizmi grek, mali i Olimpit, Orakull, miti, mitologji, kolonat dorike, kolonat<br />
jonike dhe korintike, tragjedia, komedia, teatri, <strong>historia</strong>, shkencat, lojërat olimpike.<br />
Evokimi<br />
Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />
Realizimi i kuptimit<br />
Reflektimi<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Punë e drejtuar<br />
Punë në grupe<br />
Turi i galerisë<br />
Evokimi: Punë e drejtuar.<br />
Realizimi i këtij mësimi duhet të zhvillohet nga vetë nxënësit. Për ta zhvilluar sa më mirë, mësuesi/ja<br />
mund t’u lërë atyre një afat kohor prej 10 ditësh. Nxënësit në këtë mësim kthehen në protagonistët kryesorë<br />
të kërkimit të informacionit (më e pakta, nëse përdorin vetëm librin në sistemimin e ideve kryesore).<br />
Realizimi i kuptimit: Punë në grupe.<br />
Mësuesi/ja e ndan klasën në tri grupe me nga pesë nxënës dhe cakton detyrat.<br />
Grupi I. Besimi dhe kultura te grekët e vjetër.<br />
Mësuesi/ja në këtë rast i lë të lirë nxënësit që të jenë vetë ata për të kualifikuar informacionin nëse duhet<br />
paraqitur ose jo. Në rast të kundërt, mësuesi/ja mund t’i ndihmojë grupet vetëm në linja përgjithësuese.<br />
- Si i përfytyronin grekët perënditë?<br />
- Cilat ishin perënditë kryesore? (Nxënësit duhet t’i rendisin ato me figura)<br />
- Ç’kuptojmë me fjalën mite?<br />
Grupi II. Arkitektura, skulptura, arti.<br />
Nxënësit paraqesin me figura stilet e arkitekturës dhe skulpturës në Greqinë e lashtë.<br />
Grupi III. Letërsia, teatri dhe shkenca.<br />
Nxënësit të tregojnë si u zhvilluan lojërat e para olimpike, si u organizuan ato dhe cilat ishin lojërat kryesore.<br />
48<br />
Reflektimi: Turi i galerisë.<br />
Punët e tyre nxënësit i paraqesin para klasës, në formën e një Turi galerie.<br />
Detyrë shtëpie. Ushtrimet 1, 2, 4, 6 në faqet 31-32-33, te Fletorja e punës.<br />
?