22.11.2014 Views

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

udhezues historia 6-7-8.indd - Albas

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />

?<br />

?<br />

?<br />

?<br />

Mësimi 16<br />

Tema: Qytet-shtetet greke dhe kolonitë e tyre<br />

Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />

• Të tregojë si e përfytyron polisin grek.<br />

• Të shpjegojë ç’kupton me termin koloni.<br />

• Të renditë tri arsyet që çuan në krijimin e kolonive.<br />

• Të argumentojë organizimin e qytet-shteteve greke.<br />

Mjetet:<br />

figura të Akropolit, hartë memece.<br />

Koncepte kryesore: polis, Akropl, mobil, demos, skllav, emigrim, Agora.<br />

Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />

Evokimi<br />

Parashikimi me terma paraprakë<br />

Realizimi i kuptimit Hartë e mendjes, Strukturë piramidale<br />

Reflektimi<br />

Diskutim<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Evokimi: Parashikimi me terma paraprakë.<br />

Mësuesi/ja shkruan në dërrasën e zezë katër fjalë:<br />

Athinë---------Akropol--------- Polis ---------Koloni<br />

Nxiten nxënësit me anë të pyetjeve se çfarë lidhjeje mund të kenë këto fjalë me mësimin e ditës.<br />

P.sh.: Athina: A ishte Athina një qytet i rëndësishëm në Greqinë e lashtë?<br />

Akropol: - A e ka vizituar ndonjë prej jush Akropolin?<br />

Polis: - A e dini se çfarë është polisi?<br />

Koloni: - Ç`dini për kolonitë në Greqinë e lashtë?<br />

Nëse ndonjëri prej nxënësve e ka vizituar këtë vend antik, mësuesi/ja nxit me pyetje:<br />

- Çfarë lidhjeje mund të ketë Akropoli me polisin?<br />

- Po kolonitë mund të kenë lidhje me polisin?<br />

Pra, mësuesi/ja mundohet të përcjellë në klasë idetë kryesore të mësimit nëpërmjet pyetjeve.<br />

38<br />

Realizimi i kuptimit: Harta e mendjes, Strukturë piramidale.<br />

Mësuesi/ja në këtë fazë të mësimit përdor Strukturën piramidale. Ai/ajo udhëzon nxënësit ta lexojnë pjesën<br />

e parë të tekstit, ndërkohë realizon në dërrasë të zezë strukturën. Në pjesën e parë, nëse është e mundur,<br />

mësuesi/ja mund të përdorë dhe materiale nga Encarta 2 2008, ku pasqyrohen në strukturë tri dimensione në<br />

organizimin e një qytet-shteti (polisi).<br />

Hapi I.<br />

Polis - qytet-shtet<br />

Pozita gjeografike:<br />

1. Afër detit, por i kufizuar nga pengesa natyrore.<br />

2. Krijuan shumë shtete të vogla.<br />

3. Ishin të pavarur nga njëri-tjetri dhe luftonin kundra tyre.<br />

4. Nuk u bashkuan, por krijuan aleanca.<br />

2<br />

Encarta – Enciklopedi në CD.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!