You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Libër mësuesi për tekstin “Historia 6-7-8”<br />
?<br />
?<br />
?<br />
?<br />
Mësimi 11<br />
Tema: Shteti i Egjiptit të vjetër<br />
Kreu IV<br />
LINDJA E QYTETËRIMEVE TË REJA<br />
Objektivat: Në fund të orës së mësimit nxënësi duhet të jetë i aftë:<br />
• Të tregojë përbërjen e shoqërisë në Egjiptin e vjetër.<br />
• Të shpjegojë mbretëritë në Egjiptin e lashtë.<br />
• Të argumentojë rolin e fesë në organizimin e jetës.<br />
• Të analizojë nivelin e lartë të zhvillimit të egjiptianëve të lashtë.<br />
Mjetet:<br />
hartë, figura të Egjiptit të lashtë, si: figura të shkrimit, të lumit Nil, të piramidave, të deveve etj.<br />
Koncepte kryesore: faraon, priftërinj, nëpunës, shkrues, elitë, skllevër, piramidë, të privilegjuar,<br />
mumie, hieroglif, papirus, kult, sarkofag.<br />
Metoda ERR Metoda e teknika Koha<br />
Evokimi<br />
Parashikimi me terma paraprakë,<br />
Stuhi mendimesh<br />
Realizimi i kuptimit Struktura piramidale<br />
Reflektimi<br />
Punë individuale, diskutim i lirë<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Evokimi: Parashikimi me terma paraprakë, Stuhi mendimesh.<br />
Hapi I. Mësuesi/ja vendos në dërrasën e zezë një ndër figurat dhe kërkon nga nxënësit të gjejnë se për<br />
cilin shtet bëhet fjalë.<br />
deve hieroglifë mumie piramidë lumi Nil<br />
Pas çdo figure të vendosur në dërrasën e zezë, mësuesi/ja drejton pyetjen: se për cilin shtet bëhet fjalë.<br />
Hapi II. Pasi nxënësit gjejnë shtetin në fjalë (pra, Egjiptin), mësuesi/ja drejton pyetjen: çfarë kujtoni nga<br />
mësimet e mëparshme për këtë shtet?<br />
Faraon<br />
2 shkretëtira<br />
(mësuesi/ja ilustron në hartë)<br />
Egjipti<br />
Shaduf<br />
Bujqësia<br />
Teba<br />
Lugina e Nilit<br />
28